W Szpitalu Powiatowym w Mielcu został już zainstalowany nowy, 16-rzędowy tomograf komputerowy. Od piątku (16 stycznia) służy pacjentom leczonym w szpitalu, a od poniedziałku także tym przychodzącym na badania spoza lecznicy.

Do niedawna szpital dysponował tomografem jednorzędowym, który jednak pod koniec ubiegłego roku uległ awarii. Naprawa była nieopłacalna, ponieważ w planach było kupno nowego, dużo nowocześniejszego urządzenia, które służyłoby głównie pacjentom z neurochirurgii. Ta inwestycja to efekt decyzji władz wojewódzkich, które pozytywnie rozpatrzyły wniosek zarządu powiatu mieleckiego. On z kolei wcześniej właśnie doposażenie neurochirurgii uznał za inwestycję o znaczeniu ponadregionalnym, a więc bardzo istotną dla powiatu. Z tego powodu zabiegał o jej wsparcie ze strony władz wojewódzkich.

Przekazane neurochirurgii fundusze z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego to 1 mln 50 tys. zł. Tomograf kosztował ok. 2 mln zł, ale brakujące pieniądze udało się zdobyć dzięki staraniom dyrekcji szpitala.

Andrzej Gardian, dyrektor medyczny, wyjaśnia, że tomograf 16-rzędowy pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych zdjęć, skraca czas wykonywania badania i pozwala doprecyzować diagnozę, co oczywiście oznacza korzyści dla pacjenta.

To nie koniec ważnych dla pacjentów zmian Kończy się właśnie I etap modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

– Nie ma już ściany, która sprawiała, że mieliśmy do dyspozycji dwie małe sale dla pacjentów. Powstała jedna, duża, przestronna, co oznacza, że teraz personel będzie mógł obserwować ze swojego stanowiska wszystkich pacjentów jednocześnie. Właśnie fakt, iż dotąd mogliśmy w danej chwili widzieć tylko jedną salę sprawiał, że pacjenci nie czuli się komfortowo. Podpowiadali, że gdyby ściana zniknęła czuliby się pewniej – tłumaczy Barbara Polek, pielęgniarka oddziałowa SOR. – W tej chwili trwa już tylko kosmetyka, czyli m.in. malowanie sali. Wybraliśmy ciepły, optymistyczny, żółtopomarańczowy kolor, który podpowiedzieli nam sami pacjenci. Są już także wygodne rozsuwane i przy tym estetyczne drzwi z korytarza na nową salę chorych.

Drugi etap prac obejmie przygotowanie osobnej sali dla pacjentów przyjmowanych planowo oraz otwartego stanowiska dla personelu. Zostaną również zamontowane drzwi z kurtyną powietrzną, która sprawi, iż pacjenci i personel nie będą musieli znosić chłodu wynikającego z sąsiedztwa drzwi do werandy karetek pogotowia. SOR niebawem nie będzie już także częścią szpitalnego traktu, ponieważ zmieni się  system komunikacji w budynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH