Inwestycje - może być trudniej niż dotąd, czyli jak dogonić standardy do 2016 roku

Ministerstwo Zdrowia kilkukrotnie przesuwało "ostateczny" termin wejścia w życie rozporządzenia dotyczącego wymagań fachowych i sanitarnych wobec szpitali. W poprzedniej wersji miało ono obowiązywać od 2012 roku. Teraz datą graniczą jest koniec 2016 roku. Czy jest ona realna?

Kiedy padały pierwsze propozycje przesunięcia w czasie obowiązywania rozporządzenia Związek Powiatów Polskich (ZPP) głośno protestował przeciwko nazbyt krótkiej perspektywie dostosowawczej, postulując finał nawet w 2022 roku. Proponując tak odległy termin dodatkowo chciał pragmatycznie powiązać wszystkie te działania z unijną perspektywą finansową.

Jakie teraz będą koszty? 
Prognozowane wydatki na modernizację szpitali Związek podał w raporcie „Infrastruktura w ochronie zdrowia - nadchodzi czas budowania". Jak wylicza jego autor, Marek Wójcik ekspert ochrony zdrowia ZPP, dzisiaj dostosowanie wszystkich zakładów opieki zdrowotnej do wymogów rozporządzenia może kosztować 13 mld.

Kiedy w 2008 roku przesuwano termin dostosowania polskich szpitali do standardów unijnych na rok 2012 i została przygotowana przez resort zdrowia tzw. Zielona Księga, ministerstwo wyliczyło w niej, że na ten cel potrzebnych jest 15 mld złotych.

- Dzisiaj, po ponad 4 latach, szacujemy że nadal potrzeba około 13 mld zł - stwierdza Marek Wójcik.

Tłumaczy: - Termin wejścia wymogów w życie został wydłużony do 2016 roku. Pomiędzy 2008 a 2013 rokiem sporo zrobiliśmy. W tym czasie co prawda złagodzono także cześć wymogów, zwłaszcza technicznych, ale niestety pojawiło się także wiele nowych standardów. Per saldo koszty dostosowania szpitali dzisiaj są wyższe niż wówczas.

Nowe standardy jakie wprowadzono dotyczą przede wszystkim wyposażenia, aparatury i sprzętu medycznego, który jest bardzo kosztowny. Wyższy jest też obecnie standard usług niż przed pięciu laty.

Potrzebne mapy potrzeb zdrowotnych
Jak przekonuje ekspert ZPP, kwota potrzebna na dostosowanie polskich szpitali do europejskich standardów w 2016 roku może być niższa. Aby tak się stało musiałyby zostać podjęte szybkie działania związane z konsolidacją i koncentracją zasobów placówek medycznych.

- Kwota 13 mld zł wynika z założenia, iż bierzemy pod uwagę dostosowanie do standardów unijnych wszystkich dzisiaj istniejących podmiotów leczniczych, przy założeniu, że mają taki sam zakres świadczeń. Gdyby konsolidować te zasoby to koszty zdecydowanie by zmalały - zaznacza Wójcik.

Przekonuje, że w niektórych zakresach podaż usług jest zbyt wysoka. Gdyby ją ograniczyć i położyć nacisk na te obszary działalności medycznej, na które popyt będzie rósł, możliwe stałoby się uzyskanie oszczędności. Ocenia: - Możemy wtedy drogie wydatki majątkowe zastąpić tańszymi. Jest znakomita różnica, przykładowo, między oddziałem kardiologicznym a oddziałem opieki geriatrycznej. Dzisiaj często pacjenci geriatryczni trafiają na OIOM, gdzie koszty pobytu są nieporównywalne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH