Zadłużony Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim inwestuje, by wynegocjować wyższe kontrakty z NFZ.

Kamil Jakubowski, z-ca dyrektora szpitala ds. organizacyjnych mówi, że szpital nie ma innego wyjścia, bo tylko dzięki inwestycjom i zakupowi nowoczesnej aparatury może zdobyć nowe kontrakty z NFZ. W tym roku wyda więc na ten cel ponad 18 mln zł i zamierza podobną kwotę przeznaczyć na inwestycje w roku przyszłym.

Szpital Wojewódzki w Gorzowie ma już oficjalnie podpisane umowy na realizację projektów złożonych w Urzędzie Marszałkowskim, w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (LRPO). Z przyznanych pieniędzy zakupi nowy rezonans magnetyczny (4,5 mln zł), gamma kamerę (2 mln zł) i utworzy regionalny ośrodek neuronawigacji w terapii i diagnostyce centralnego układu nerwowego i kręgosłupa (2,5 mln zł).

Z LRPO pochodzi 85 proc. kwoty potrzebnej na sfinansowanie tych trzech projektów. Pozostałe pieniądze dołoży szpital.

Na realizację natomiast czekają dwa kolejne projekty – modernizacja spalarni odpadów poszpitalnych i budowa, drugiego co do wielkości w Polsce, parku z bateriami słonecznymi do ogrzewania wody. Ekologiczne ogrzewanie ma znacznie obniżyć opłaty eksploatacyjne zadłużonego szpitala, który zużywa średnio 54 tys. litrów ciepłej wody na dobę. Roczna oszczędność z zamontowania baterii wyniesie ponad 0,6 mln zł.

Koszt obu tych inwestycji wynosi prawie 9 mln zł.

Dyrekcja lecznicy przygotowała kolejne projekty, na które chce pozyskać unijne dotacje. Ma zamiar zabiegać się m.in. o finansowanie z LRPO zakupu aparatury na oddział kardiologii, chce zmodernizować kuchnię, do której sanepid ma wiele zastrzeżeń. Nowe wyposażenie ma trafiać także na intesywną terapię i oddział ginekologiczno-położniczy.

Szpital obecnie za własne pieniądze modernizuje jeden z bloków operacyjnych.

Dyrektor Jakubowski wyjaśnia, że tegoroczne i przyszłoroczne inwestycje sprawią, że 10 proc. szpitala zostanie dostosowanych do najwyższych standardów. Dodaje jednak, że, aby w Gorzowie działał szpital na miarę XXI, wieku trzeba zainwestować ok. 70 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH