Gorzów Wlp.: słońce już grzeje im wodę! Słońce grzeje za darmo, lecz za instalacje trzeba sporo zapłacić...

Trzy miliony złotych kosztowała instalacja solarna do podgrzewania ciepłej wody tutejszym Szpitalu Wojewódzkim.

Inwestycję wartości zł w 85 proc. dofinansowano z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Zastosowanie instalacji solarnej pozwoli znacznie obniżyć zużycie gazu, co wpłynie na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych lecznicy.  Dzięki nie zredukowana będzie emisja dwutlenku węgla, co ma istotne znaczenie, gdyż w okolicy szpitala znajdują się osiedla mieszkaniowe.

– Jest to największa instalacja solarna typu rurowo-próżniowego w polskich szpitalach. Spodziewamy się rocznych oszczędności przekraczających 100 tys. zł. Dotychczas woda podgrzewana była gazem. Uniezależnimy się więc od dostawcy. Planujemy również zainstalowanie pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Kamil Jakubowski, zastępca dyrektora ds. organizacyjno-eksploatacyjnych.

Piotr Michałowski, zastępca kierownika do spraw administracyjno-eksploatacyjnych zdradza eksploatacyjne szczegóły:

- W średnio słoneczny dzień instalacja może podgrzewać 40 tys. litrów wody na dobę. Średnia dobowa całoroczna, to 20 tys. litrów...

Dotychczas za największą instalację solarną w Polsce uważano tę zainstalowaną w 2007 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Łącznie zastosowano tu 598 płaskich kolektorów o powierzchni absorberów 1495 m kw.

Wartość częstochowskiej inwestycji wyniosła ponad 4,3 mln zł.

– Technologia solarna jest w Polsce jeszcze mało znana. Dlatego sporo osób podchodzi do niej z dystansem. Na początku, kiedy pojawił się sam pomysł, przeważali sceptycy. Potem, w miarę stawiania kolejnych kroków, optymistów przybywało – mówił w 2007 r. portalowi rynekzdrowia.pl Henryk Kromołowski, dyrektor WSzS w Częstochowie.

Branżowe portale plasowały częstochowską instalację słoneczną na 14. miejscu w Europie. Gdy ją budowano, instalacje rurowo-próżniowe były bardzo drogie. Stosowano więc tańsze, ale mniej wydajne płaskie kolektory. Od kiedy rurowo-próżniowe potaniały, instaluje się ich coraz więcej (np. w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile).

Instalacja pracująca obecnie w Gorzowie Wlkp. ma tylko 630 m kw. powierzchni,  jednak wydajnością bije na głowę starszą technologię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH