Gorzów Wlkp.: szpital z umową na dofinansowanie budowy Ośrodka Radioterapii Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podpisała umowy z przedstawicielami miasta i szpitala. Fot. Archiwum

W środę (21 grudnia) w Gorzowie Wlkp. podpisano umowy o dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 trzech projektów, które będą realizowane na terenie tego miasta. Wśród nich jest budowa Ośrodka Radioterapii.

Umowa ze szpitalem, będącym spółką należącą do samorządu regionu, dotyczy 21,6 mln zł dofinansowania do budowy Ośrodka Radioterapii. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 66 mln zł. Oprócz pieniędzy z RPO szpital ma otrzymać dotację z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w wysokości 35 mln zł. 8 mln zł dołoży Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a 1 mln zł będzie stanowił wkład własny lecznicy.

Pierwsze prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku, a oddanie Ośrodka do użytku planowane jest na grudzień 2018 r. Zostanie on połączony z pozostałymi komórkami organizacyjnymi szpitala. Ma skupić w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. onkologiczną, onkohematologiczną oraz poradnię ginekologii onkologicznej.

W placówce znajdzie się oddział onkologii klinicznej (25 łóżek) oraz hostel (26 łóżek) przeznaczony dla osób, u których można zastosować terapię w trybie ambulatoryjnym. W ośrodku będą dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pomieszczenia pracowni planowania radioterapii oraz fizyki medycznej. Budynek Ośrodka Radioterapii ma mieć ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Każdego roku będzie w nim leczonych ok. 1 tys. osób.

- Tak naprawdę nie powinniśmy zapominać, że robimy to dla konkretnych pacjentów. Rokrocznie w woj. lubuskim ok. 3,5 tys. osób zapada na choroby nowotworowe. Około 1,5 tys. mieszkańców północnej części regionu rokrocznie poszukuje pomocy w zakresie chorób onkologicznych. Nie wszystkich na ten moment jesteśmy w stanie zaopatrzyć, nie wszystkim jesteśmy w stanie pomóc. Tym działaniem, realizacją radioterapii, tym pacjentom, których niejednokrotnie nie stać na częste wyjazdy do ościennych ośrodków, których nie stać na to, żeby podjąć walkę o swoje zdrowie, że im od 2018 roku skutecznie pomożemy - powiedział prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Jerzy Ostrouch.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH