Gorzów Wlkp.: rusza rozbudowa bloku operacyjnego Fot. Archiwum

W szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. rozpoczęła się rozbudowa bloku operacyjnego. Realizacja inwestycji ma potrwać do końca września br. Dzięki niej lecznica będzie dysponowała dziewięcioma nowoczesnymi salami operacyjnymi. Obecnie ma ich sześć.

Jak poinformowała we wtorek (17 marca) PAP rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Agnieszka Wiśniewska, rozbudowa bloku operacyjnego to jedna ze sztandarowych inwestycji gorzowskiego szpitala.

- Jest wpisana w strategię rozwoju naszego szpitala na lata 2014-2020. Jej motorem jest stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczne lecznictwo zabiegowe i postęp w medycynie. Inwestycja została tak zaplanowana, aby nie utrudniała pracy szpitala - powiedziała PAP Wiśniewska.

Dodała, że w przypadku bloku operacyjnego zastosowane podczas budowy nowoczesne technologie oraz dostosowanie do wymogów prawnych na europejskim poziomie, podniesie jakość świadczonych w szpitalu usług medycznych, przyczyni się do poprawy warunków pracy personelu, a także wpłynie na wzrost liczby wykonywanych zabiegów operacyjnych.

Na nowym bloku oddzielone będą newralgiczne ciągi komunikacyjne: ruch pacjentów i personelu, materiałów czystych, materiałów pooperacyjnych i odpadów medycznych.

- Takie rozwiązania to jeden w warunków zachowania wysokiego poziomu sanitarnego i zmniejszenia ryzyka zakażeń wewnątrzszpitalnych - dodała Wiśniewska.

Według zarządu gorzowskiego szpitala modernizacja i rozbudowa bloku operacyjnego w pełni zabezpieczy potrzeby regionu, a ponadto zapewni stały napływ wykwalifikowanej kadry medycznej.

Nowością na bloku będzie możliwość archiwizacji działań zespołów operacyjnych i zastosowanie telemedycyny. Podczas sympozjów i konferencji wszystkie czynności lekarzy, anestezjologów i instrumentariuszek dzięki systemowi kamer, monitorów głośników, mikrofonów i rzutników będzie można obserwować w salach dydaktycznych znajdujących się na terenie szpitala i poza nim.

Blok operacyjny ma być też bazą dydaktyczną dla studentów kierunków medycznych, w tym tworzonego na Uniwersytecie Zielonogórskim. To znaczy, że po ukończeniu studiów absolwenci medycyny będą mogli kontynuować specjalizację m.in. w strukturach gorzowskiego szpitala.

Sale operacyjne wyposażone w kamery umożliwią rozpoczęcie szkoleń rezydentów, lekarzy specjalistów i studentów kierunków medycznych na najwyższym europejskim poziomie. - Projekt ma powstrzymać odpływ najzdolniejszych uczniów do województw ościennych - podkreśliła rzeczniczka.

Dodała, że rozbudowa bloku operacyjnego w przyszłości stworzy możliwość rozbudowy i przeniesienia oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, modernizacji i powiększenia centralnej sterylizatorni, a także utworzenia nowej powiększonej izby przyjęć.

Wartość całego projektu związanego z rozbudową i modernizacją bloku operacyjnego to prawie 8,6 mln zł. 85 proc. tej kwoty będą stanowiły unijne pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonawcą inwestycji została firma Climamedic Sp. z o.o. z podwarszawskich Reguł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH