Gorzów Wlkp.: blok operacyjny szpitala już po rozbudowie i modernizacji Blok operacyjny został rozbudowany z sześciu do dziewięciu sal Fot. Fotolia

W szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. zakończyła się rozbudowa i modernizacja bloku operacyjnego, który został powiększony o trzy nowe sale operacyjne i zyskał nowoczesne wyposażenie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Agnieszka Wiśniewska, zastosowane technologie pozwoliły na poprawę warunków pracy personelu i leczenia pacjentów.

Rozbudowa bloku operacyjnego z sześciu do dziewięciu sal pozwoli także na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów i operacji, a przez to na skrócenie kolejki oczekujących na ich wykonanie.

- Ta modernizacja to jeden z elementów strategii rozwoju naszego szpitala i odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczne lecznictwo zabiegowe i postęp w medycynie - mówiła PAP Wiśniewska.

Dodała, że modernizacja bloku stworzy możliwość rozbudowy i przeniesienia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, modernizacji i powiększenia centralnej sterylizatorni, a także utworzenia nowej powiększonej izby przyjęć.

Dzięki inwestycji sale operacyjne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, zmieniono też organizację całego bloku. Wydzielono newralgiczne ciągi komunikacyjne: ruch pacjentów i personelu, materiałów czystych, materiałów pooperacyjnych i odpadów medycznych. To pozwala na zmniejszenie ryzyka zakażeń wewnątrzszpitalnych.

Nowością na bloku jest możliwość archiwizacji działań zespołów operacyjnych i zastosowanie telemedycyny. Podczas sympozjów i konferencji wszystkie czynności lekarzy, anestezjologów i instrumentariuszek dzięki systemowi kamer, monitorów, głośników, mikrofonów i rzutników będzie można obserwować w salach dydaktycznych znajdujących się na terenie szpitala i poza nim.

Inwestycja w gorzowskim szpitalu miała na celu także dostosowanie bloku do potrzeb dydaktycznych dla studentów kierunków medycznych, w tym otwartego niedawno na Uniwersytecie Zielonogórskim kierunku medycznego. To oznacza, że absolwenci medycyny będą mogli kontynuować specjalizację m.in. w strukturach gorzowskiego szpitala.

- Sale operacyjne wyposażone w kamery umożliwią rozpoczęcie szkoleń rezydentów, lekarzy specjalistów i studentów kierunków medycznych na najwyższym europejskim poziomie  - dodała Wiśniewska.

Remont i rozbudowa bloku rozpoczęły się pod koniec marca br. Wartość całego projektu to ponad 9 mln zł. Ok. 85 proc. tej kwoty będą stanowiły unijne pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Szpital na rozbudowę bloku operacyjnego przeznaczył ponad 1,7 mln zł. Wykonawcą inwestycji była firma Climamedic Sp. z o.o. z podwarszawskich Reguł.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH