Gorzów Wielkpolski: zatknęli wiechę na obiekcie ośrodka radioterapii FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W piątek (23 marca) zawisła wiecha na budowanym przez Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, ośrodku radioterapii. Podczas uroczystości władze szpitala i województwa zapewniały, że inwestycja jest realizowana zgodnie z terminem. Ośrodek ma rozpocząć działalność na przełomie 2018 i 2019 r.

- Ogłosiliśmy już przetarg na dostawę akceleratorów. Przypuszczam, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy dokonamy wyboru ich dostawcy. Środki są zapewnione. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli jakiekolwiek problemy - powiedział PAP prezes zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch. Na pytanie o zapewnienie kadry dla ośrodka oznajmił, że trwają intensywne starania o pozyskanie niezbędnych specjalistów.

- Mamy w tej chwili lekarza radioterapeutę, który już na stałe z nami pracuje. Jesteśmy po rozmowach z fizykiem, który będzie zabezpieczał pracę tego naszego ośrodka. Cechuje mnie umiarkowany optymizm, jeśli chodzi o kadrę - dodał Ostrouch.

Obecna na uroczystości marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak powiedziała, ze samorząd regionu i szpital spełniają oczekiwania mieszkańców, gdyż mimo sytuacji na rynku wykonawców udaje się dotrzymywać terminów i prace postępują.

- To gwarantuje nam, że inwestycja (część budowlana - PAP) w terminie będzie zakończona, czyli na przełomie września i października jeszcze w tym roku - powiedziała Polak.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział PAP, że to ogromnie ważna inwestycja dla całego województwa, m.in. z uwagi na pesymistyczne prognozy na lata 2016-30 dotyczące zachorowań na nowotwory w woj. lubuskim.

- Poza tym już w tej chwili średnia umieralność z powodu tej właśnie choroby jest powyżej średniej krajowej. Do tej pory ci wszyscy, którzy się z tą straszną chorobą zmagają, nie mogli liczyć na pomoc na miejscu. Będziemy mieli tu na miejscu w Gorzowie i kompleksową diagnostykę i możliwość leczenia. To jest dobra wiadomość dla wszystkich. Cieszę się, że ta inwestycja jest w terminie realizowana - stwierdził Dajczak.

Dodał, że władze szpitala mogą liczyć na jego wsparcie w poszukiwaniu specjalistów do ośrodka.

- Jestem w bardzo dobrym kontakcie z prezesem szpitala w Gorzowie. Myślę, że jest naszym wspólnym celem i obowiązkiem, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego nowoczesnego ośrodka - powiedział wojewoda.

Główny budynek jest w stanie surowym zamkniętym. To na nim pojawiła się w piątek symboliczna wiecha, a na niej wciągnięty dźwigiem wieniec kwiatów. Jeśli chodzi o prace konstrukcyjne, to trwa jeszcze wylewanie grubych betonowych ścian tzw. bunkrów, czyli pomieszczeń, gdzie będą się znajdowały urządzenia generujące promieniowanie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH