Gliwice: miasto planuje kolejne inwestycje w szpitalach Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic FOT. PTWP

Gliwickie szpitale od wielu lat są finansowo i organizacyjnie wspierane przez miasto. Dotyczy to również tych placówek, które działają jako spółki pracownicze - informuje gliwicki magistrat.

Samorząd tego miasta inwestuje w budynki, zakup sprzętu i wyposażenia. W ostatnich pięciu latach przeznaczył na wsparcie szpitali ponad 17 milionów złotych.

- Odpowiedzialność za finansowanie systemu ochrony zdrowia spoczywa na administracji rządowej, a konkretnie na NFZ. W praktyce szpitale walczą o przetrwanie, ponieważ kontrakty z Funduszem nie odpowiadają rzeczywistym potrzebom - czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Miasta w Gliwicach.

W 2015 r., dzięki pomocy gliwickiego samorządu zostanie wykonany remont w Szpitalu Wielospecjalistycznym (ul. Kościuszki 1), wybudowany dojazd dla ambulansów w Vito-Med (ul. Radiowa 2) oraz zakupiony nowy sprzęt dla Szpitala Miejskiego nr 4.

Znaczną część środków otrzyma właśnie Szpital Miejski nr 4, który zostanie doposażony m.in. w aparat do znieczuleń, respirator, kardiomonitory czy wideogastroskop.

- Jednak największe inwestycje są dopiero przed nami. Rozpoczęliśmy przygotowania do tego, by w najbliższych latach została przeprowadzona rozbudowa Gliwickiego Centrum Medycznego, mająca być odpowiedzią na dotychczasowe bolączki szpitala, ale przede wszystkim na potrzeby pacjentów i ich bliskich - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

- Warunkiem realizacji i powodzenia tego przedsięwzięcia jest jasność co do poziomu finansowania przez NFZ. Z tego powodu prace rozpoczną się najwcześniej w 2016 r., kiedy zakończy się kontraktowanie przez Fundusz na kolejny okres do 10 lat - informuje Paweł Staszel, naczelnik wydziału zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

- Do tego czasu zarząd szpitala będzie prowadził intensywne prace przygotowawcze, które pozwolą precyzyjnie określić zakres modernizacji gliwickiej ochrony zdrowia - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH