Gdańsk: we wrześniu ma ruszyć budowa szpitala uniwersyteckiego na ok. 700 łóżek Budowa szpitala GUMed ma ruszyć we wrześniu. Fot. Shutterstock

We wrześniu ma się rozpocząć budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym będzie prawie 700 łóżek dla pacjentów. Rektor GUMed, prof. Janusz Moryś podał, że pierwsi pacjenci zostaną przyjęci za trzy lata.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), prof. Janusz Moryś poinformował PAP, że we wrześniu rozpocznie się budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN), szpitala GUMed. Zostaną do niego przeniesione kliniki znajdujące się obecnie w starych budynkach.

Będzie to druga część szpitala klinicznego w Gdańsku; pierwszą znaną jako Centrum Medycyny Inwazyjnej oddano do użytku na początku 2012 roku. Dla porównania, dysponuje on ok. 300 miejscami dla pacjentów.

Decyzję o rozbudowie uniwersyteckiego centrum klinicznego w Gdańsku Rada Ministrów podjęła w maju br. Szpital ma być budowany w latach 2015-2020. Jego koszt oszacowano na 594 mln zł, w tym nakłady z budżetu państwa wyniosą 592 mln 381 tys. zł, a wkład własny uczelni 1 mln 619 tys. zł. Ma to być jedno z najnowocześniejszych centrów w Europie.

Prof. Janusz Moryś przyznał w rozmowie z PAP, że nowy szpital będzie miał bardzo duże znaczenie dla uczelni i dotychczasowego szpitala.

- Obecne, mające po ok. sto lat stare budynki szpitalne nie spełniają standardów sanitarnych i generują duże koszty z powodu zarówno ciągłych napraw, jak i dostosowywania obiektów do zmieniających się przepisów - tłumaczył.

- Postawienie budynków w najnowszej technologii zdecydowanie obniża koszt działania obiektu, co przy takiej placówce jest niezwykle istotne - dodał.

Nowy szpital to też wyższa jakość leczenia i poziomu opieki. Zwrócił uwagę, że już w tej chwili widać bardzo wyraźnie, że pacjenci wybierają miejsce, w którym chcą się leczyć; wolą poczekać w kolejce na miejsce w nowym szpitalu niż pójść tam, gdzie nie ma tak dobrych warunków.

Rektor poinformował, że do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, wbrew nazwie przeniesione będą też typowo zabiegowe jednostki, jak kardiochirurgia, chirurgia naczyniowa, hematologia wraz z transplantologią, ginekologia i położnictwo.

Większość łóżek w nowym szpitalu będzie dedykowana jednostkom niezabiegowym. W nowym obiekcie znajdą się oddziały internistyczne, psychiatria, neurologia, onkologia z radioterapią, diagnostyka nuklearna, neonatologia i dermatologia, mieszczące się obecnie w starych budynkach. - Oddziały zostaną zlokalizowane w jednym obiekcie, a wszystkie stare budynki zostaną wyburzone - dodał.

Pierwsi pacjenci mają być przyjęci za trzy lata, po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji w 2018 roku. Będą to głównie pacjenci kardiochirurgii, położnictwa, ginekologii, neonatologii, hematologii wraz z transplantologią oraz onkologii z radioterapią.

Rozpoczęcie drugiego etapu inwestycji będzie możliwe dopiero po wyburzeniu budynków, w których znajdują się obecnie hematologia i dermatologia. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2020 rok.

Nowy szpital o powierzchni użytkowej ok. 75 tys. m. kw. będą tworzyć cztery budynki mające sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną; ma dysponować ponad 300. miejscami parkingowymi. Autorem projektu szpitala jest Pracownia Arch-deco.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH