Gdańsk: przedszkole dla dzieci z autyzmem

W Gdańsku otwarto przedszkole specjalne dla dzieci z autyzmem. Patronką i fundatorką jest Barbara Piasecka-Johnson. Przedszkole będzie prowadzone przez Instytut Wspomagania i Rozwoju Dziecka.

Jest to pierwsza w Europie replika amerykańskiego Princeton Child Development Institute (druga działa w Istambule). Zdaniem specjalistów, Polska staje się europejskim liderem w kompleksowej pomocy dzieciom z autyzmem i ich rodzinom.

Dyrektor placówki Anna Budzińska powiedziała, że przedszkole może przyjąć 40 dzieci.

Pod opieką instytutu znajduje się także ok. 200 rodzin z całego kraju. Dzięki nowej siedzibie skróci się czas oczekiwania na konsultację z obecnych trzech-czterech miesięcy do miesiąca. Instytut prowadzi także szkolenia dla nauczycieli i studentów z zakresu terapii dzieci autystycznych.

Terapeutka instytutu Anna Lubomirska zapewniła, że 50 proc. dzieci autystycznych poddanych intensywnej terapii jeszcze przed ukończeniem czwartego roku życia, przechodzi do masowych przedszkoli i szkół i nie odróżnia się od swoich rówieśników. Pozostałe dzieci dzięki terapii funkcjonują znacznie lepiej niż przed jej rozpoczęciem.

Uczestnicząca w uroczystości Barbara Piasecka-Johnson przyznała, że jest bardzo dumna, że pomogła sfinansować powstanie budynku i działalność instytutu. Podkreśliła, że instytut pomaga nie tylko dzieciom i ich rodzicom, ale też kształci nauczycieli i terapeutów.

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister edukacji Katarzyna Hall, przedstawiciele władz Gdańska, Fundacji Barbary Piaseckiej-Johnson i Uniwersytetu Gdańskiego oraz reprezentanci wielu ośrodków dla dzieci autystycznych z całego kraju.

Działkę na potrzeby obiektu przekazało miasto.

W czwartek (21 października) wieczorem w Sopocie odbędzie się aukcja dzieł sztuki, m.in. grafiki Zdzisława Beksińskiego i broszki projektu Palomy Picasso, z której dochód będzie przeznaczony na wyposażenie przedszkola.

Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwoju. Od 1995 do 2007 r. liczba dzieci z rozpoznanym autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi wzrosła aż 10-krotnie (według American Academy of Pediatrics). W 1995 r. było ich zaledwie 6 na 10 tys. urodzeń, podczas gdy w 2007 r. zanotowano już 60 dzieci z zaburzeniem autystycznym i pokrewnymi. Oznacza to, że jedno dziecko na 166 urodzeń ma zaburzenie autystyczne lub zaburzenie pokrewne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH