Gdańsk: pracownia diagnostyki chorób nowotworowych już otwarta

Najnowocześniejsza pracownia diagnostyki chorób nowotworowych w Pomorskiem została otwarta 22 września w Gdańsku. Jednostka działa w Wojewódzkim Centrum Onkologii, które rocznie udziela ponad 160 tys. świadczeń medycznych.

Koszt realizacji projektu wyniósł ponad 12 mln zł. 75 proc. kosztów inwestycji zostało dofinansowane z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Pozostała kwota pochodzi z budżetu województwa.

Pracownia diagnostyki obrazowej wyposażona jest w nowoczesny tomograf, rezonans magnetyczny, aparat RTG, mammograf cyfrowy i USG. W pracowni endoskopowej działają z kolei specjalistyczne wideogastroskopy i wideokolonoskopy.

Dotychczas pacjenci WCO w Gdańsku korzystali z takich urządzeń w innych placówkach. Oznaczało to kilkumiesięczne oczekiwanie w kolejce na badania.

Zastępca dyrektora WCO, dr Irena Czech zapewniła, że obecnie pacjenci będą mogli wykonać badania od razu po otrzymaniu skierowania. Dzięki nowemu sprzętowi lekarz będzie mógł także na bieżąco monitorować czy np. wybrany sposób leczenia jest właściwy.

Jako zalety nowej aparatury lekarze wymieniają: krótszy czas wykonywania badań, maksymalne ograniczenie dawki napromieniowania oraz możliwość archiwizacji zdjęć.

Wojewódzki Konsultant ds. onkologii klinicznej, dr Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz uważa, że otwarcie nowej pracowni w Gdańsku bardzo poprawi możliwości zarówno diagnostyczne, jak i terapetyczne. 

Jak informuje lekarz wojewódzki, Jerzy Karpiński, województwo pomorskie znajduje się w czołówce województw w kraju, w których notuje się największą zachorowalność na nowotwory. W ub. roku nowotwór złośliwy został wykryty u prawie 8 tys. osób. Trzy lata wcześniej chorobę zdiagnozowano u 7,3 tys. osób.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH