Gdańsk: powstała Wspólnota Domowa dla dorosłych osób z autyzmem FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W Gdańsku powstała Wspólnota Domowa dla dorosłych osób z autyzmem. W trzypiętrowym obiekcie przy ul. Malczewskiego zamieszka 12 osób. Obecnie trwa tzw. trening mieszkalnictwa dla kandydatów na przyszłych mieszkańców.

Wspólnota Domowa dla dorosłych osób z autyzmem im. Arama Rybickiego w Gdańsku przy ul. Malczewskiego została uroczyście otwarta w środę po południu. Zbudowało go i będzie prowadzić Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym Małgorzata Rybicka powiedziała PAP, że najprawdopodobniej jest to pierwszy miejski dom w społeczności lokalnej, "w samym centrum miasta".

Podobna placówka ale w środowisku wiejskim działa pod Krakowem ("Farma życia" prowadzona przez Fundację Wspólnota Nadziei w Więckowicach). Takie domy od wielu lat funkcjonują w Skandynawii, USA, gdzie dawno zlikwidowano duże instytucje w rodzaju polskich Domów Pomocy Społecznej.

Małgorzata Rybicka wyjaśniła, że zanim niepełnosprawni zamieszkają na stałe we Wspólnocie, będą przyzwyczajani do nowego miejsca i samodzielnego funkcjonowania.

- Zaczynamy tzw. trening mieszkalnictwa, mieszkańcy już się wprowadzają ale nie na stałe, tylko na cztery weekendy w miesiącu" - tłumaczy.

- To jest ważny etap adaptacyjny bo dzięki temu nie będą przeżywać traumy związanej z zakończeniem pewnego etapu życia, będzie to płynne przejście - zaznacza. - Będą poznawać to miejsce, uczyć się umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania . Dodała, że "będą terapeuci, ale chodzi o to, żeby mieszkańcy byli jak najbardziej samodzielni".

Przewiduje, że 12 osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną na stałe może zamieszkać we wspólnocie za około rok. Będą to osoby powyżej 24. roku życia, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Na dwóch poziomach placówki znajdują się pokoje z łazienkami dla mieszkańców, jest część wspólna - kuchnia, jadalnia i pokój dzienny. Na poddaszu będzie miejsce na część rehabilitacyjno-sportowo-rekreacyjną i szkoleniową. Ma on być też miejscem m.in. aktywizacji zawodowej i społecznej.

Stowarzyszenie ciągle zbiera pieniądze na wyposażenie, umeblowanie oraz dokończenie prac związanych z urządzaniem ogrodu oraz zamknięciem terenu.

Placówka nie ma stałego finansowania. - Nadal brakuje rozwiązań prawnych, które pozwolą na finansowanie małych specjalistycznych domów, takich jak wspólnota domowa - tłumaczy Rybicka.

Poinformowała, że Stowarzyszenie działa na rzecz zmian prawnych, które pozwolą na tworzenie wspólnot domowych wszędzie oraz na ich finansowanie w ramach montażu finansowego samorządów i budżetu centralnego.

Patronem Wspólnoty Domowej w Gdańsku jest Aram Rybicki, poseł PO, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Rybicki był ojcem autystycznego dziecka; w Sejmie przewodniczył parlamentarnej grupie do spraw autyzmu, był jednym z założycieli Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH