Poniedziałek, 21 kwietnia 2014 

Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia | 14-11-2010 16:19

Gdańsk: SOR w szpitalu na Zaspie - tak spełnią standardy Medycyna ratunkowa

Zwieńczeniem modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Specjalistycznym Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie będzie budowa nowoczesnego lądowiska dla śmigłowców. Mimo zwiększenia funkcjonalności SOR-u w szpitalu na Zaspie, trudno jednak mówić o odciążeniu innych placówek tego rodzaju w Gdańsku.

W szpitalu funkcjonuje prowizoryczne lądowisko. Nowy obiekt będzie gotowy najdalej w kwietniu 2011 roku i przystosowany do całodobowych lądowań śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Planowane jest wykonanie dodatkowej płyty lądowiska, tak aby były dostępne dwa stanowiska do lądowania.

– Przy tego typu rozwiązaniu możliwa jest np. sytuacja, że kiedy jeden ze śmigłowców czeka na przyjęcie poszkodowanego na miejscu wypadku, drugi już ląduje przy szpitalu – tłumaczy nam dyrektor lecznicy na Zaspie, Krystyna Grzenia. – Wszystkie rozwiązania były uzgadniane z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym na etapie koncepcji i projektu – dodaje.

10 lat po modernizacji SOR

9 listopada zakończył się ostatni etap, trwającej od 10 lat modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Specjalistycznym Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie. Oddział został dostosowany do wszystkich wymagań Ministerstwa Zdrowia.

– W latach 1999-2009 na modernizację SOR wydaliśmy około 6,5 mln zł. W 2010 r. też jeszcze ponad 6 mln zł będzie kosztowała modernizacja lądowiska. Adaptacja wszystkich pomieszczeń wraz  z zapleczem socjalnym dla personleu i modernizacja lądowiska będzie kosztować około 13 mln zł – informuje Krystyna Grzenia.

Środki na inwestycje Szpital na Zaspie pozyskiwał z różnych żródeł. Na początku – od 1999 r. do 2003 r. – pieniądze przkazywało Ministerstwo Zdrowia. Były to głównie środki na doposażenie w sprzęt.

– W tych latach dostawaliśmy także pieniądze z urzędu marszałkowskiego oraz inwestowaliśmy środki własne – dodaje pani dyrektor.

Ostatni etap modernizacji SOR oraz przystosowanie lądowiska dla śmigłowców zostały natomiast zrealizowane już dzięki dotacjom unijnym. Dyrekcja szpitala chce jeszcze wyposażyć Szpitalny Oddział Ratunowy w tomograf komputerowy.

– Może to być inwestycja rzędu 3-4 mln zł – uważa dyrektor.

Szpital na Zaspie posiada tomograf na oddziale radiologii, jednak praktyka pokazuje, że SOR powinien być w takie urządzenie wyposażony.

– Poza tym nasz tomograf ma już 8 lat i chcemy się zabezpieczeyć na wypadek nagłej awarii tomografu. Jest to o tyle istotne, że nasz szpital znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwoe stadiony budowanego na Euro 2012 – przekonuje nasza rozmówczyni.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

Zdarzenia niepożądane: dlaczego w medycynie korzystamy z doświadczeń lotnictwa

Polski rejestr kardiochirurgiczny, prowadzony centralnie w Warszawie, obejmuje wszystkie operacje przeprowadzone od 2006 roku. Pacjenci są analizowani zarówno we wczesnym okresie leczenia, jak i pod kątem odległych wyników terapii - przypomina prof. Marek Jasiński, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM, Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca.

  • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

    ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

  • Dobrze zarządzajmy sporem

    Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.