Gdańsk: SOR w szpitalu na Zaspie - tak spełnią standardy

Zwieńczeniem modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Specjalistycznym Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie będzie budowa nowoczesnego lądowiska dla śmigłowców. Mimo zwiększenia funkcjonalności SOR-u w szpitalu na Zaspie, trudno jednak mówić o odciążeniu innych placówek tego rodzaju w Gdańsku.

W szpitalu funkcjonuje prowizoryczne lądowisko. Nowy obiekt będzie gotowy najdalej w kwietniu 2011 roku i przystosowany do całodobowych lądowań śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Planowane jest wykonanie dodatkowej płyty lądowiska, tak aby były dostępne dwa stanowiska do lądowania.

– Przy tego typu rozwiązaniu możliwa jest np. sytuacja, że kiedy jeden ze śmigłowców czeka na przyjęcie poszkodowanego na miejscu wypadku, drugi już ląduje przy szpitalu – tłumaczy nam dyrektor lecznicy na Zaspie, Krystyna Grzenia. – Wszystkie rozwiązania były uzgadniane z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym na etapie koncepcji i projektu – dodaje.

10 lat po modernizacji SOR

9 listopada zakończył się ostatni etap, trwającej od 10 lat modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Specjalistycznym Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie. Oddział został dostosowany do wszystkich wymagań Ministerstwa Zdrowia.

– W latach 1999-2009 na modernizację SOR wydaliśmy około 6,5 mln zł. W 2010 r. też jeszcze ponad 6 mln zł będzie kosztowała modernizacja lądowiska. Adaptacja wszystkich pomieszczeń wraz  z zapleczem socjalnym dla personleu i modernizacja lądowiska będzie kosztować około 13 mln zł – informuje Krystyna Grzenia.

Środki na inwestycje Szpital na Zaspie pozyskiwał z różnych żródeł. Na początku – od 1999 r. do 2003 r. – pieniądze przkazywało Ministerstwo Zdrowia. Były to głównie środki na doposażenie w sprzęt.

– W tych latach dostawaliśmy także pieniądze z urzędu marszałkowskiego oraz inwestowaliśmy środki własne – dodaje pani dyrektor.

Ostatni etap modernizacji SOR oraz przystosowanie lądowiska dla śmigłowców zostały natomiast zrealizowane już dzięki dotacjom unijnym. Dyrekcja szpitala chce jeszcze wyposażyć Szpitalny Oddział Ratunowy w tomograf komputerowy.

– Może to być inwestycja rzędu 3-4 mln zł – uważa dyrektor.

Szpital na Zaspie posiada tomograf na oddziale radiologii, jednak praktyka pokazuje, że SOR powinien być w takie urządzenie wyposażony.

– Poza tym nasz tomograf ma już 8 lat i chcemy się zabezpieczeyć na wypadek nagłej awarii tomografu. Jest to o tyle istotne, że nasz szpital znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwoe stadiony budowanego na Euro 2012 – przekonuje nasza rozmówczyni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH