Wybudowane lata temu przyszpitalne lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dzisiaj niejednokrotnie nie są użytkowane. Główną przyczyną jest ich fatalny stan. Ponieważ zapotrzebowanie na wyloty ratunkowych śmigłowców jest coraz większe w Gdańsku chcą unowocześnić infrastrukturę pozwalającą na bezpieczne lądowanie maszyn bezpośrednio przy szpitalach.

- Jest wiele wad, te największe to zły stan podejść do lądowania i startu, zniszczona nawierzchnia, zbyt bliska odległość od przeszkód, brak oświetlenia i oznakowania - ocenia dziesiejszy stan lądowisk Szczepan Kierzkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Region Północ w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej.

Jednocześnie zaznacza, że ilość wylotów rośnie w wielkim tempie: - W Gdańsku w lipcu lataliśmy z chorymi 65 razy, a w ubiegłym roku w tym samym czasie, o połowę mniej.

W podobnym tonie wypowiada się Jarosław Głowacki, wicedyrektor Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych:

- Pacjentów transportujemy śmigłowcami jedynie w dzień, bo nie ma oświetlenia. Kolejny problem to brak odpowiedniej nawierzchni i drogi, którą dowozi się pacjentów. Wysyłamy chorych na przeszczepy wątroby, do nas przylatują pacjenci z zapaleniem mózgu, bo przecież jesteśmy jedynym szpitalem w Pomorskiem, który leczy choroby neuroinfekcyjne. Porządne lądowisko jest nam potrzebne.

Zdają sobie z tego sprawę władze wojewódzkie. Leszek Czarnobaj wicemarszałek województwa pomorskiego obiecał, że samorząd województwa jako właściciel Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych będzie uczestniczył w modernizacji tamtejszego lądowiska.

Może się wydawać, ze lądujące na skrzyżowaniach helikoptery medyczne to częściej wymysł scenariusza filmowego. Są jednak miejsca, jak choćby Gdańsk, gdzie takie sytuacje spotykamy na co dzień. Wówczas policja blokuje ruch, a karetka przejmuje chorego i dowozi go do placówki. Właśnie w taki sposób trafiają pacjenci do Pomorskiego Centrum Traumatologicznego - pisze GW.

Aby helikoptery nie musiały lądować na ruchliwych ulicach należy budować nowe lotniska, lub modernizować te wybudowane lata temu. W budownym nowoczesnym Centrum Medycyny Inwazyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku nowoczesne lądowisko dla śmigłowców ma powstać na dachu.

Zdaniem dyrektora Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Jacka Domejki, nie można czekać ze sprawnym przewożeniem chorych. Dlatego projekt modernizacji istniejącego lądowiska, jeszcze w tym miesiącu znajdzie się w planie naprawczym placówki. Pomoc w remoncie obiecały władze samorządowe. Szpital liczy także na wsparcie środkami z Unii Europejskiej. We wrześniu z projektem zapoznają się władze akademickie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH