Kryzys strefy euro zmusił rządy krajów Europy Wschodniej do przebudowy ich strategii wzrostu oraz koncentracji na przyciąganiu inwestorów spoza Unii Europejskiej. Wiele lokalnych firm nie jest w stanie zaspokoić popytu na zaawansowane technicznie wyposażenie. Dlatego też większość nowego sprzętu medycznego pochodzi z importu.

Według nowej analzy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, „Profile kluczowych producentów urządzeń medycznych w regionie Europy Wschodniej” wynika, że rynek ten był wart 5,4 miliarda dolarów w 2013 r. i oczekuje się jego wzrostu na poziomie 3,1 proc. w latach 2014-2018.

Polska, Czechy i Węgry, to kraje oferujące najlepsze szanse na inwestycje w branży wyposażenia medycznego. Analiza obejmuje następujące segmenty: materiały opatrunkowe, urządzenia do badań kardiologicznych, implanty ortopedyczne, urządzenia do kontroli zakażeń i terapii infuzyjnej.

- Łatwy dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej oraz proste procedury zakładania spółek (w porównaniu do innych krajów) stanowią zachętę do inwestowania w Europie Wschodniej przez producentów – wyjaśnia Parthasarathy Raghava, starszy analityk w firmie Frost & Sullivan.

Pojawienie się prywatnych instytucji opieki zdrowotnej stworzyło dodatkowe źródło dochodów dla rynku sprzętu medycznego.

Zarówno firmy o ugruntowanej pozycji, jak i nowi producenci w tej branży podejmują intensywne wysiłki, aby wejść na rynki Europy Wschodniej. Muszą przy tym znaleźć sposoby na redukcję kosztów zmiennych związanych z wprowadzaniem ich produktów do sprzedaży.

Nasilająca się konkurencja wśród producentów urządzeń medycznych i zmienność regulacji to czynniki utrudniające proces decyzyjny. Z tego względu strategiczne planowanie w połączeniu ze szczegółowymi analizami środowiska biznesowego w segmentach poszczególnych urządzeń medycznych mają decydujące znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w Europie Wschodniej.

- Dogodne położenie geograficzne oraz niższe koszty pracy i produkcji zapewnią inwestorom z Europy Zachodniej liczne korzyści dzięki wejściu na rynki sprzętu medycznego w Europie Wschodniej – podkreśla Raghava.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH