W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oficjalnie rozpoczęła pracę Pracownia Tomografii Komputerowej. Powstała ona dzięki współpracy szpitala z inwestorem zewnętrznym. Obie strony uważają, że takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści zarówno szpitalowi, jak i inwestorowi.

– Możliwość wykonywania badań tomograficznych na miejscu, bez konieczności transportowania pacjentów do innych ośrodków ma niebagatelne znaczenie dla ich bezpieczeństwa oraz szybkości diagnozowania, a tym samym skuteczności leczenia i organizacji pracy w szpitalu – mówi dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Większość badań u dzieci przy użyciu tomografu odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Dotychczas wykonanie takiego badania na zewnątrz wymagało zaangażowania dwóch karetek (jednej dla pacjenta, drugiej dla lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej ze sprzętem). W przypadku np. urazów wielonarządowych istniało ponadto ryzyko związane z transportem pacjenta na badanie i z transportem po znieczuleniu. Ryzyko zdrowotne ponosił pacjent, a także lekarz, który podejmował decyzję: czy transportować pacjenta na badania tomografem, czy też oprzeć się na diagnostyce dostępnej w szpitalu...

Szpital pozyskał partnera – firmę Voxel, która dokonała adaptacji niewykorzystanych dotąd pomieszczeń szpitalnych pod pracownię, wyposażył ją i zakupił nowoczesny, 16-rzędowy tomograf przystosowany do badań dzieci. Umieszczenie tomografu na terenie szpitala pozwoli na skrócenie czasu potrzebnego na postawienie diagnozy, spowoduje zmniejszenie kosztów badań poprzez wyeliminowanie kosztów transportu oraz poprawę organizacji pracy, a przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo  pacjentów. Badania wykonywane są w ramach umowy z NFZ lub na podstawie skierowania ze szpitala bądź przyszpitalnych poradni, co powoduje, że pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów. Podstawową kwestią jest też fakt, że szpital sam nie byłby w stanie wyasygnować kwoty niezbędnej do zakupu urządzenia – ponad 2 mln zł.

– Partnerstwo publicznych szpitali i prywatnych podmiotów w zakresie rozwoju i  unowocześniania diagnostyki sprawdziło się w innych krajach, dlatego z dużym zadowoleniem Samorząd Województwa przyjął inicjatywę obu stron zmierzającą do poprawy dostępności do badań tomograficznych w jedynym w regionie specjalistycznym szpitalu dziecięcym – podkreśla Jacek Protas, Marszałek Województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH