Zarząd województwa dolnośląskiego wybrał 39 spośród 94 wniosków o dofinansowanie modernizacji lub budowy ZOZ-u w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ostateczną listę beneficjentów poznamy jednak dopiero w kwietniu 2009 r.

– Na razie mamy za sobą etap preselekcji projektów z działania 8.1 poprawa jakości opieki zdrowotnej, na które zarezerwowano 7,1 mln euro (24,2 mln zł) – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Rohoziński z Wydziału Wdrażania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. – Obecnie zapraszamy wszystkich, których projekty zostały wybrane, do składania do 29 grudnia br. wniosków o dofinansowanie planowanych przedsięwzięć. Zostaną one poddane ocenie formalnej i merytorycznej, a następnie wskazane  będą spośród nich wnioski do dofinansowania.

Na ochronę zdrowia w latach 2007-2013 w ramach RPO dla Dolnego Śląska jest w sumie około 32 mln euro: 21,5 mln euro dostaną szpitale, a 2,4 mln euro zostanie wydane na e-zdrowie.

Środki europejskie, choć niewielkie w stosunku do potrzeb, są szansą przede wszystkim dla zaniedbanych, nie remontowanych od lat gminnych ośrodków zdrowia, którym w większości daleko do spełnienia standardów sanitarnych i technicznych wymaganych przez resort zdrowia. Kiepsko w nich także z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stare budynki nie zawsze można dostosować, a ich modernizacja często okazuje się droższa, niż budowa nowego obiektu. Dlatego niektóre gminy będą budowały swoje ośrodki zdrowia od podstaw.

Po preselekcji projektów wiadomo już, które mają szansę na dofinansowanie. Są wśród nich np. gmina Pieszyce, która liczy na 4,5 mln zł z RPO na zakończenie budowy przychodni, Kamieniec Wrocławski (nowy obiekt NZOZ-u), Pielgrzymka, Tyniec Legnicki lub Mysłakowice. Niektóre ośrodki zdrowia mogą także liczyć na środki na modernizację lub zakup nowego sprzętu.

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85 proc. wydatków. Minimalna wartość projektu to 100 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH