Dolnośląskie: 37 placówek medycznych z dofinansowaniem inwestycji JT/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Ponad 68 mln zł na przebudowę i wyposażenie ośrodków zdrowia przeznaczył samorząd województwa. Pieniądze trafią do 37 podmiotów w regionie i pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20.

Marszałek dolnośląski Cezary Przybylski na konferencji prasowej w środę (7 czerwca) poinformował, że w konkursie złożono 71 wniosków o dofinansowanie i zarząd województwa po ich ocenie zdecydował o wsparciu 37 projektów.

- Pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na przebudowę działających ośrodków zdrowia, budowę nowych placówek oraz wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Zależy nam na tym, by podstawowa opieka zdrowotna i ambulatoryjna opieka specjalistyczna była również w mniejszych miejscowościach jak najlepsza - powiedział PAP Przybylski.

Dodał, że jednym z zadań jest poprawa tzw. opieki koordynowanej, dlatego duże fundusze przeznaczono np. na zajmujące się nią regionalne centrum, które powstanie przy szpitalu w Zgorzelcu i będzie obsługiwać pacjentów pięciu powiatów. Na tę inwestycję przeznaczono ponad 9,6 mln zł.  Fundusze pójdą głównie na inwestycje w POZ-y i ambulatoria. 

Ponad 6,6 mln zł przyznano na centrum ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które powstanie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Natomiast 5 mln zł przeznaczono na rozbudowę przychodni miejskiej w Pieszycach, gdzie również powstanie centrum opieki koordynowanej podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się też mniejsze zadania, jak np. budowa i wyposażenie przychodni zdrowia w Pszennie pod Świdnicą, na co przeznaczono 1,9 mln zł. Po kilkaset tys. zł trafi też do gabinetów lekarzy rodzinnych na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, m.in. aparatów USG.

We Wrocławiu największe dofinansowanie otrzyma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego wraz z Centrum Medycznym "Dobrzyńska". 9 mln zł przeznaczonych zostanie na skoordynowaną opiekę nad pacjentami z cukrzycą, AIDS, HIV, kiłą i drobnymi urazami - podaje Gazeta Wrocławska.

Pieniądze na sprzęt o wartości prawie 2 mln zł otrzyma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu - będzie to mammograf z wyposażeniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH