Dąbrowa Górnicza: czy spółka budowlana przejmie szpital za długi?

Jeśli Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej nie będzie na czas regulował faktur za budowę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, może przejąć go firma Climamedic z Michałowic w województwie mazowieckim.

Gazeta Wyborcza opisuje nieprawidłowości, jakie - jej zdaniem - mają miejsce w trakcie budowy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii (ZCO), które ma funkcjonować w ramach Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej.

Najważniejszy zarzut to budząca wątpliwości umowa szpitala z firmą Climamedic na budowę i wyposażenie piwnicy i parteru ZCO. Jej treść powinna być identyczna jak wzór, który opublikowano w ogłoszeniu o przetargu. Jednak tak nie jest. Dodano punkt, że jeśli szpital spóźni się ze spłatą sześciu kolejnych rat, wykonawca może zażądać całej należności. P.o. dyrektora szpitala Zbigniew Grzywnowicz uważa, że to normalne zapisy.

Czy szpitalowi uda się regulować w terminie faktury? Spłata 170 mln zł ma się zacząć w marcu. Szpital będzie musiał przelewać na konto Climamedic ok. 1 mln zł miesięcznie, czyli prawie jedną trzecią tego, co dostaje z NFZ za leczenie. Skąd weźmie pieniądze, skoro ma długi i wciąż przynosi straty? - zastanawia się GW.

Zbigniew Grzywnowicz odpowiada, że z kontraktu na radioterapię. Jednak Śląski Oddział Wojewódzki NFZ wcale nie zamierza ogłaszać konkursu na ten rodzaj leczenia. Tym sposobem 500-łóżkowy szpital w krótkim czasie może się stać własnością Climamedic - prorokuje gazeta.

CzytajTak się zarabia na raku: budowa przed przetargiem, pieniądze na gębę, szpital z długami, zero pacjentów

My zaś dodajmy, że w serwisie kompasinwestycji.pl (opublikowanie w nim informacji wymaga rejestracji i wykupienia rocznego abonamentu) spółka Climamedic podała termin zakończenia inwestycji w Dąbrowie Górniczej - IV kwartał 2015 z dopiskiem ”data niepotwierdzona”. Może to oznaczać, że o świadczenie usług z zakresu radioterapii oraz diagnostyki ZCO będzie mogło się starać dopiero pod koniec 2015 r.

”Bezwzględnie przestrzegać zapisów umów zawartych z wykonawcami realizującymi zadania zlecone przez Szpital, co dotyczy m. in.: regulowania zapłaty wynagrodzenia po spełnieniu przez wykonawców warunków realizacji zadań określonych w umowie”, a także ”podjąć działania w celu dochodzenia należności z tytułu kary umownej wynikającej z opóźnienia w realizacji umowy”- to tylko dwa z 14 wniosków i zaleceń pokontrolnych sformułowanych przez prezydenta Dąbrowy Górniczej pod adresem dyrekcji szpitala.

Kontrole zarządzono po sygnałach związkowców ze Szpitala w Dąbrowie Górniczej nt. niegospodarności (zakończyła się w lutym). Jak informował portal rynekzdrowia.pl, złożyli oni również zawiadomienie do prokuratury na dyrektora szpitala. Wskazali, że do najbardziej rażących zaniedbań miało dojść w sprawach dotyczących organizowania i prowadzenia inwestycji ZCO.

Czytaj: Dąbrowa Górnicza: związkowcy do prokuratury na dyrektora szpitala

Spółka Climamedic wylicza, że w Dąbrowie Górniczej powstaną trzy budynki realizowane w trzech etapach: budynek diagnostyczno-zabiegowy (Zakład Radioterapii, Zakład Brachyterapii, Pracownia histopatologiczna, Przychodnia, Zakład Diagnostyki Obrazowej), pawilon łóżkowy na ponad 100 łóżek i blok operacyjny wraz z Centralną Sterylizatornią. Nowy zespół obiektów będzie połączony komunikacyjnie ze starym gmachem szpitala.

Cała inwestycja, która po zakończeniu ma podlegać nadzorowi merytorycznemu i metodycznemu Instytutu Onkologii w Gliwicach, ma kosztować już grubo ponad 200 mln zł. Początkowo szacowano koszty na ok. 85 mln zł (miały pochodzić ze środków własnych miasta, ze środków unijnych oraz samorządu regionu). Wydatki miała obniżyć lokalizacja ZCO w na terenie dąbrowskiego szpitala, dysponującego częścią zaplecza diagnostycznego i chirurgicznego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH