Na 210 mln zł wyszacowano koszt modernizacji i rozbudowy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Dzięki temu, placówce przybyłoby 244 łóżek. Planowano, że prace zakończone zostaną w 2013 roku...

Planowano wówczas, gdy nie mówiono w Ministerstwie Zdrowia o polityce oszczędnościowej wygenerowanej przez kryzys (spowolnienie gospodarcze). Co prawda minister Ewa Kopacz zapewnia, że nie będzie cięć w wydatkach na leczenie onkologiczne, to zapewnienie to nie dotyczy inwestycji.

W grudniu ub. roku – kiedy nie mówiło się jeszcze o potrzebie redukcji wydatków budżetowych – Ministerstwo Zdrowia przekazało lubelskiemu Centrum 8 mln zł. Za te pieniądze kupiono wyposażenie pracowni endoskopowej. mammograf cyfrowy; zmodernizowano także oddział intensywnej terapii. W styczniu zapadła decyzji o przekazaniu, m.in., do COZL rządowego dofinansowania w ramach programu „Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli”. Niespełna 300 tys. zł nie jest jednak sumą w oparciu o którą można budować inwestycyjne plany.

W pierwszym półroczu tego roku powinno jeszcze starczyć pieniędzy na sfinansowanie modernizacji diagnostyki obrazowej. Dzięki dobremu kontraktowi z NFZ będzie można  kontynuować digitalizację diagnostyki. Urząd Marszałkowski przeznaczył w 2009 r. 9,5 mln zł na finansowanie budowy gmachu, w zlokalizowane zostaną trzy nowe bunkry do naświetlań chorych na raka. Inwestycja ta ma być zakończona wczesną jesienią dzięki czemu skróci się czas oczekiwania na radioterapię (teraz czeka się na zabiegi ok. 2 miesięcy).

Czy jednak w drugim półroczu Centrum podpisze z Funduszem równie dobry kontrakt, to już nie jest takie pewne. Nowoczesne leczenie, to jeden aspekt szeroko zakrojonych inwestycji. Równie ważne jest skrócenie czasu oczekiwania na leczenie. By sprostać temu zadaniu w Centrum planuje się powiększenie tzw. bazy łóżkowej dzięki wybudowaniu 8-piętrowego pawilonu. Wówczas w Centrum byłoby 430 łóżek. Dziś ma ich 186.

W 2008 r. w Centrum hospitalizowano ok. 11 tys. pacjentów z województw: lubelskiego i podkarpackiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH