Dowiemy się o tym za kilka dni. - Jeszcze w tym tygodniu Główny Inspektor Sanitarny przedstawi wyniki ogólnopolskiej, szczegółowej kontroli postępowania szpitali ze ściekami - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik GIS.

Powodem kontroli były m.in. publikacje prasowe alarmujące, że ścieki szpitalne mogą być zagrożeniem epidemiologicznym, szczególnie dla wielkich miast. Według obowiązującego prawa szpitale muszą utylizować swoje nieczystości. Ścieki z oddziałów niezakaźnych mogą od razu trafiać do kanalizacji miejskiej, natomiast ścieki z oddziałów zakaźnych muszą być poddane dezynfekcji, zanim zostaną do niej odprowadzone.

Oczywiście najlepszym wyjściem byłaby budowa oczyszczalni przy szpitalach, ale niewiele placówek na to stać, a prawo nie wymaga stosowania takich rozwiązań. Istnieje jedynie obowiązek dezynfekcji.

- Jest wiele technologii pozwalających na skuteczna dezynfekcję, m.in. chemiczna czy promieniami UV. Inspekcja Sanitarna prowadzi nadzór zapobiegawczy w szpitalach, czyli sprawdza czy ścieki zakaźne są prawidłowo dezynfekowane. Badaniem bakteriologicznym ścieków zajmują się natomiast zakłady wodociągów i kanalizacji. To co trafia do rzek i gleby badane jest przez służby odpowiedzialne za ochronę środowiska - mówi nam Jan Bondar.

Z zakaźnego do kanalizacji

Z przestrzeganiem przepisów dotyczących dezynfekcji szpitalnych nieczystości jest kłopot. Oczywiście wszystko rozbija się o braki finansowe w ochronie zdrowia.

Takie problemy ma na przykład Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Tam  m.in. byli kontrolerzy GIS.

Szpital nie ma oczyszczalni ścieków. Nieczystości odprowadzane są do sieci Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Białej Podlaskiej i tam  przeprowadzane jest ich badanie.

- Mamy problem z oddziałem zakaźnym. Z powodu braku pieniędzy budowa instalacji utylizacyjnej ciągle pozostawała w planach i ścieki z tego oddziału trafiają bezpośrednio do kanalizacji miejskiej. Jednak zakład wodociągów zapewnia nas, że ścieki te spełniają normy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Joanna Kozłowiec, rzecznik prasowy szpitala w Białej Podlaskiej.

Przyznaje, że rzeczywiście w ubiegłym tygodniu w szpitalu została przeprowadzona kontrola służb sanitarnych dotycząca postępowania ze ściekami.

- Nie znamy jeszcze wyników tej kontroli i zaleceń pokontrolnych - mówi rzeczniczka.

Normy w normie

W Centrum Zdrowia Dziecka również nie ma oczyszczalni ścieków. Nieczystości są odprowadzane do wodociągu miejskiego. Zakład wodociągowy również i w tym przypadku bada ścieki spływające ze szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH