Częstochowa: w miejskim szpitalu SOR powiększył się o 100 proc. SOR Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie. Fot. UM Częstochowa

Zmodernizowany kosztem 6,5 mln zł oddział ratunkowy (SOR) rozpoczyna pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie. 60 proc. pieniędzy na ten cel pochodziło z unijnego dofinansowania, reszta - z budżetu miasta.

Projekt zakładał rozbudowę szpitalnego pawilonu B i modernizację starego SOR-u. Celem inwestycji było dostosowanie oddziału do wymagań Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zgodnie z jej zapisami zapewniono m.in. odpowiedni podział na obszary: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno-zabiegowe, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji, konsultacyjne, laboratoryjno-diagnostyczne, stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego i zaplecza administracyjno-gospodarczo-socjalnego.

- To dobrze, że na rozbudowę SOR udało się miastu i szpitalowi pozyskać unijne fundusze. W ostatnich latach z miejskich środków zmodernizowaliśmy część szpitalnych oddziałów i kupiliśmy potrzebny sprzęt medyczny. Inwestujemy w miejski szpital, bo chcemy żeby częstochowianie czuli się bezpieczniej, a szpital oferował lepszą opiekę, bardziej komfortowe warunki pracy i był konkurencyjny na rynku usług medycznych kontraktowanych przez NFZ - powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

SOR powiększył się o 100 proc., obecnie to około 900 m kw. W nowej części stanęły 23 dodatkowe łóżka, dzięki czemu oddział będzie mógł przyjąć dwukrotnie więcej pacjentów niż dotychczas. Obecnie każdego dnia trafia tu średnio 75 pacjentów, miesięcznie ponad 2,3 tys., a rocznie niemal 28 tys.

Na początku roku dyrekcja szpitala borykała się z zapewnieniem obsady lekarskiej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Według obecnych zapowiedzi, zwiększy się liczba personelu. Od 1 kwietnia pracuje tam 6 lekarzy na kontrakcie, dwóch na umowę zlecenie oraz ordynator - to o dwie osoby więcej niż dotychczas.

Oddział został wyposażony w nowoczesny sprzęt, m.in. kardiomonitory, respirator stacjonarny, respiratory transportowe, pompy infuzyjne dwutorowe, zestawy do intubacji, defibrylator, defibrylator przenośny, defibrylator z kardiowersją, pulsoksymetry przenośne, stoły zabiegowe, aparat do znieczulania z monitorem, zestaw do trudnej intubacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH