Co wyniknie z wysypu pieniędzy na nowe pojazdy dla ratownictwa medycznego Każdy z beneficjentów unijnych środków na zakup ambulansów inaczej widzi swoje korzyści, poza oczywiście nowoczesnymi pojazdami...

Do końca 2015 r., ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przekazanych zostanie 188 mln zł na zakup około 600 ambulansów dla naszego systemu ratownictwa medycznego.

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało już listę rankingową, która jest wynikiem konkursu ogłoszonego 30 lipca ub.r. Znalazło się na niej 107 ośrodków, którym przyznano dofinansowanie. Na "ławce rezerwowych" widnieją 24 kolejne.

Beneficjentem największych puli unijnych pieniędzy jest Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, które otrzymało prawie 4,8 mln zł. Kolejno plasują się: Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach – ponad 4,3 mln, Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu – prawie 4 mln, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie – ok. 3,9 mln zł.

Na liście jest aż 18 placówek, które otrzymały grubo ponad milion złotych.

Kiedy nastąpi wysyp nowych pojazdów z ratunkowymi zespołami? Najpierw trzeba podpisać umowy, później uruchomić procedury przetargowe i przeprowadzić je zgodnie obowiązującymi przepisami. Generalnie jednak stacje pogotowia mają pieniądze na zakup środków transportu. Skąd więc takie powodzenie i zainteresowanie europejskim programem?

Na co pójdą oszczędności
– Uzyskane w ten sposób „oszczędności” – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jerzy Wiśniewski, rzecznik prasowy WPR w Katowicach – chcemy zainwestować w budowane przez nas trzy nowe obiekty: stacje pogotowia w Gliwicach, Katowicach Południe oraz w Świętochłowicach. Dodatkowo znajdziemy dzięki temu także środki na realizację wdrożenia systemu monitorowania karetek w postaci tzw. elektronicznej karty wyjazdowej. To pozwoli nam na elektroniczny podgląd całego systemu w czasie rzeczywistym. Elektroniczna karta jest zintegrowana z GPS, który błyskawicznie wyświetla informację, gdzie w danej chwili znajduje konkretny ambulans.

Katowickie pogotowie już w 2003 r. starało się już o środki unijne w konkursie na zakup ambulansów. Wówczas udział w konkursie zakończył się niepowodzeniem. Teraz Katowice otrzymały najwięcej środków spośród wszystkich biorących udział w tej swoistej rywalizacji. Jednak zwycięzcami są wszyscy, którzy otrzymają środki z programu i skutecznie je wykorzystają.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH