Co czwarty szpital publiczny planuje przekształcenia; rynek zakupów nie zmaleje?

Jedna czwarta szpitali publicznych w Polsce planuje przekształcenie w jednostki niepubliczne w latach 2012-2014 korzystając z nowych zasad, 72 proc. szpitali nie planuje przekształceń, a trzy procent jest w trakcie - wynika z analizy Instytutu Inwestycyjno-Przetargowego Pressinfo.pl. Spadnie liczba przetargów, ale rynek zamówień na sprzęt nie zmniejszy się - podaje prognoza.

Instytut Inwestycyjno-Przetargowy Pressinfo.pl, serwis TargetMarketing.pl wraz z Grupą Marketingową TAI przygotowały podsumowanie wyników
przyznanych dotacji oraz zaplanowanych inwestycji w branży medycznej od 1 stycznia do 22 października 2012 r.

Z opracowania wynika, że zmniejszenie się rynku szpitali publicznych na rzecz niepublicznych, może oznaczać spadek liczby ogłaszanych przetargów na sprzęt medyczny. Nie oznacza to jednak zmniejszenia zamówień w tym zakresie.

Od  1 stycznia do 22 października 2012 roku w Polsce przyznano 351 dotacji na zakup sprzętu i aparatury medycznej. Najwięcej dotacji odnotowano w województwie mazowieckim - 94; drugie miejsce to województwo śląskie - 33; na trzecim miejscu znajduje się województwo małopolskie - 27. Najmniej dotacj dotyczło województw: opolskiego - 7 oraz lubuskiego - 6.

Zdecydowanie najwięcej dotacji przyznano na zakup wszelkiego rodzaju aparatury medycznej - jest to aż 54 proc. całości. Spora część powędrowała na doposażenia i modernizacje - około 29 proc.

W analizowanym przedziale czasowym ( 1 stycznia - 22 października 2012 r.) w całej Polsce zaplanowanych zostało 421 inwestycji związanych z branżą medyczną. Najwięcej z nich zrealizowanych zostanie w województwie mazowieckim - bo aż 69. Najsłabiej pod tym względem sytuacja wygląda w województwach lubuskim i opolskim (15 i 14).

Podobnie jak w przypadku przyznanych dotacji, tak i w planowanych inwestycjach przeważać będą zakupy sprzętu i aparatury medycznej (około 71 proc.). Plany w zakresie budowy, remontu, modernizacji plasują się na drugim miejscu - około 20 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH