Centrum Symulacji Medycznej wyszkoli cywilnych i wojskowych medyków Symulacja medyczna na Śląskim Uniwersytecie Medycznym (zdjęcie ilustracyjne) Fot. SUM

W realistycznych - mogących odzwierciedlać zarówno standardy szpitala wielospecjalistycznego jak i warunki szpitala polowego - okolicznościach, w oparciu o wiele scenariuszy, personel medyczny będzie mógł doskonalić w WIM umiejętności leczenia najcięższych urazów.

Umożliwi to powstające w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie Centrum Symulacji Medycznej.

- Szkoląc chcemy wdrażać doświadczenia, które nabyliśmy w kilkuletniej pracy jako centrum urazowe dla Mazowsza, a także umiejętności nabyte przez nasz personel podczas misji wojskowych poza granicami kraju - powiedział PAP zastępca kierownika Centrum Kształcenia Podyplomowego ds. Medycznych WIM ppłk Krzysztof Karwan.

Jak podkreślił, w sytuacji ratowania ludzkiego życia nie ma miejsca na błędy czy wahanie, wszystko musi działać szybko i sprawnie.

- Możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii i symulatorów medycznych stwarza szansę ćwiczenia takich procedur, jakie wykonuje się na prawdziwych pacjentach - poszkodowanych z najcięższymi obrażeniami, ale w bezpiecznych warunkach, bez tragicznych konsekwencji ewentualnego błędu - wskazał.

Miejsce, w którym będą prowadzone symulacje ma być - jak zaznaczył - analogiczne do warunków, w jakich lekarze i personel pracują na co dzień: oddziału ratunkowego, sali operacyjnej lub szpitala polowego drugiego poziomu.

Możliwości symulacji stanów zagrożenia ludzkiego życia - jak dodał - są ograniczone praktycznie tylko i wyłącznie granicami ludzkiej wyobraźni. Dr Karwan wyjaśnił, że symulator pozwala na przećwiczenie procedur i procesu leczniczego na "sztucznym człowieku", który jest podłączony do aparatury monitorującej różne parametry np. saturację, ciśnienie tętnicze czy częstość pracy serca. Ćwiczący mogą korzystać z aparatury np. respiratora, defibrylatora, ultrasonografu i wszelkich innych urządzeń, które są wykorzystywane u prawdziwych pacjentów. Sztuczny człowiek reaguje też np. na podawane leki.

- Sztuczny człowiek generuje takie objawy, jakie wystąpiłyby w naprawdę. Jeżeli mamy krwotok to jest krwotok; jeżeli mamy do czynienia z krwawieniem do jamy otrzewnowej, to pokażą się objawy pośrednie będące wykładnikami tego rodzaju patologii; jeżeli mamy zatrzymanie krążenia to oczywiście będzie brak tętna - tłumaczył. Symulator wymaga bezpośredniej interakcji ze strony ćwiczącego.

Płk Karwan przekazał, że całe ćwiczenie będzie nagrywane, a następnie omawiane; niesatysfakcjonujące elementy zostaną powtórzone.

Lekarz zaznaczył, że urządzenia zostały tak zaplanowane, aby możliwe było przeprowadzenie procesu dydaktycznego z działań ratunkowych w warunkach także poza Centrum - np. w metrze, na ulicy, na poligonie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH