Około 167 mln zł będzie łącznie kosztowała potężna inwestycja w zachodniopomorskim Białogardzie. Prace budowlane mają się zakończyć w ostatnich tygodniach 2008 r.

Placówka będzie miała docelowo 221 łóżek (obecnie jest 120), co poprawi dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych w regionie. Inwestycja wpisana jest do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Przedsięwzięcie w całości finansowane jest z budżetu państwa; prace trwają od 1994 r. Początkowo zakładano, że w obiekcie opuszczonym przez radzieckie wojsko - mieszczącym się w 9 budynkach o łącznej powierzchni użytkowej 12,3 tys. m kw i kubaturze 58 tys. m sześciennych - powstanie szpital wieloprofilowy z oddziałem rehabilitacji i hydroterapią.

Ostatecznie jednak zdecydowano się postawić na rehabilitację.

- Wskaźnik ministerstwa zdrowia określał, że na 10 tys. mieszkańców powinno przypadać 4,2 łóżka rehabilitacyjne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Słowiński, naczelnik wydziału rozwoju i spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Białogardzie. - Tymczasem w Zachodniopomorskiem mieliśmy 2,5 łóżka, co pokazywało, jak duża jest skala potrzeb w województwie. Stąd decyzja o stworzeniu Centrum Rehabilitacji.

Poradziecki kompleks szpitalny, przypominający z lotu ptaka samolot skierowany w stronę Berlina, okazał się bardzo trudny do przeprojektowania. Do zakończenia robót budowlanych pozostało już tylko skrzydło jednego z dużych obiektów i dwa mniejsze budynki.

Poza 195 łóżkami rehabilitacyjnymi na oddziałach rehabilitacji kardiologicznej, pourazowej, reumatologicznej, neurologicznej i stwardnienia rozsianego oraz 26 łóżkami opieki długoterminowej, w Centrum mają także działać m. in.: apteka, nowoczesna stacja krwiodawstwa oraz spalarnia odpadów medycznych.

- Planowaliśmy także blok operacyjny, jednak względy finansowe zmuszają nas do odłożenia tego przedsięwzięcia na później - wyjaśnia Jacek Słowiński. - Od 1994 do 2007 r. włącznie inwestycja pochłonęła 93,6 mln zł. Na rok 2008 wystąpiliśmy o 31 mln, dostaliśmy 24 mln zł, nie ma więc o czym mówić.

Armia Radziecka stacjonowała w Polsce 48 lat. Na początku w miała 300 tys. żołnierzy, a na końcu około 65 tysięcy. W Białogardzie były 3 duże zgrupowania jednostek Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH