Centrum Dializa zainwestowała 10 mln zł w szpitalu w Pszczynie

Ok. 10 mln zł zainwestowała dotychczas w szpitalu w Pszczynie spółka Centrum Dializa, która od trzech lat dzierżawi tę placówkę. Szpital jest po zmianach organizacyjnych i w trakcie modernizacji. Lokalne władze są zdania, że dzierżawa była jedyną możliwą decyzją.

Szpital w Pszczynie został wydzierżawiony spółce 1 marca 2011 roku. Placówka miała wówczas prawie 30 mln zł długu, co stawiało pod znakiem zapytania jej dalsze funkcjonowanie.

Od czasu dzierżawy szpital stopniowo zmniejsza długi - obecnie do spłaty pozostało jeszcze 5 mln zł - i przechodzi proces modernizacji. - Od czasu wydzierżawienia pszczyńskiej placówki na remonty i zakup nowego sprzętu przeznaczyliśmy blisko 10 mln zł - poinformował dyrektor szpitala w Pszczynie i przedstawiciel Centrum Dializa Kamil Rudawiec.

Prace modernizacyjne zostały przeprowadzone m.in. na Oddziale Kardiologii Inwazyjnej, który działa w pszczyńskiej placówce od ponad roku. Oprócz remontu pomieszczeń, oddział został także wyposażony w nowy angiograf. W ub. roku zarządca szpitala przeznaczył 4 mln zł na kardiologię inwazyjną, która w tej chwili nie ma kontraktu z NFZ. W 2013 roku przeprowadzono także wiele prac związanych z infrastrukturą szpitala. Wyremontowano m.in. część instalacji elektrycznej oraz pomieszczenia sanitarne i gabinety lekarskie.

W kolejnych latach Centrum Dializa chce kontynuować prace remontowe i inwestycje w sprzęt medyczny. - Inwestycje są ważne, bo wpływają na poziom i komfort leczenia. Prowadzimy rozmowy z ekspertami, którzy już wkrótce poszerzą grono specjalistów pracujących w naszym szpitalu - zaznaczył Rudawiec.

W pierwszych miesiącach po przejęciu placówki przez spółkę Centrum Dializa strata szpitala przekraczała 500 tys. zł miesięcznie. Dług placówki - 30 mln zł - został przejęty przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie. W tej chwili samorząd spłacił już blisko 25 mln zł. - Mamy nadzieję, że z tegorocznych oszczędności uda nam się te zobowiązania spłacić - poinformował starosta pszczyński Paweł Sadza.

W opinii lokalnych władz, decyzja o wydzierżawieniu szpitala była jedyną możliwą. Obecnie najważniejsze, że placówka działa - podkreślił starosta. - Na ostateczną ocenę szpitala jest jednak zbyt wcześnie, tym bardziej, że dopiero zakończył się proces restrukturyzacji.

- Zmiana organizacyjna musiałaby odbyć się niezależnie od tego, czy byłby to szpital publiczny czy zarządzany przez spółkę. Do zadowolenia trochę jeszcze brakuje. Powiat reaguje na każdy sygnał z zewnątrz. Próbuje motywować w każdy możliwy sposób spółkę do pełnienia misji na odpowiednim poziomie - zaznaczył Sadza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH