Bytom: środki z UE m.in. na centrum chorób zakaźnych

Południową obwodnicę Bytomia i centrum chorób zakaźnych, które mogłoby m.in. przyjmować chorych prosto z międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach, chcą budować władze tego miasta korzystając ze środków z Unii Europejskiej.

Wśród kluczowych projektów, na dofinansowanie których w nowej perspektywie liczy Bytom, jest utworzenie kosztem 35 mln zł Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w oparciu o struktury Szpitala Specjalistycznego nr 1.

Jak przypominają władze miasta, to obecnie jedyny w regionie szpital z oddziałem obserwacyjno-zakaźnym i hepatologii zakaźnej. Już teraz 78 proc. pacjentów to osoby spoza Bytomia. Korzystne połączenie dzięki autostradzie z Międzynarodowym Portem Lotniczym "Katowice" w Pyrzowicach umożliwiłoby szybki transport chorych do placówki.

"Choć do końca nie mamy jeszcze pewności co do kwot, które popłyną z budżetu UE na Śląsk, to wiemy, o co walczyć. () Chcemy, by Bytom w całości stał się Obszarem Strategicznej Interwencji" - powiedział prezydent Bytomia Damian Bartyla. 

Obszary strategicznej interwencji, zwane też obszarami problemowymi, to tereny, które niedostatecznie wykorzystują swoje zasoby istotne z perspektywy rozwoju kraju i napotykają istotne bariery rozwojowe. Jednocześnie w celu wkroczenia na optymalną ścieżkę rozwoju wymagają strategicznej interwencji państwa.

Autorzy zakończonego niedawno unijnego projektu badawczego poświęconego wyludniającym się miastom ocenili, że Bytom należy do miast o największych problemach społecznych i gospodarczych w Unii Europejskiej wśród dużych ośrodków, liczących ponad 100 tys. mieszkańców.

Na koniec grudnia ub. roku w liczącym ponad 181 tys. mieszkańców Bytomiu było 10 966 bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosiła 20 proc. wobec średniej w regionie 11,1 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH