Bydgoszcz: zajęcia dla niewidomej młodzieży w nowej siedzibie

W Bydgoszczy zakończono budowę budynku, w którym organizowane będą warsztaty szkolne dla dzieci i młodzieży - niewidomych i słabowidzących. Pierwsze zajęcia praktyczne dla podopiecznych Ośrodka im. L. Braille'a rozpoczną się w nowym roku szkolnym.

- Stworzenie osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków do nauki i zdobywania zawodu to jeden z warunków do właściwego przygotowania ich do samodzielnego życia i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym - mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Inwestycję sfinansował samorząd wojewódzki, prowadzący tę placówkę oświatową.

Budynek powstał na terenie Ośrodka im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy i będzie służył przebywającej tam młodzieży. Placówka opiekuje się dziećmi i młodzieżą niewidomą, słabowidzącą, głuchoniewidomą oraz ze złożoną niepełnosprawnością.

W nowym, trzykondygnacyjnym skrzydle budynku ośrodka powstało 26 nowoczesnych pomieszczeń dydaktycznych i pracowni. Wśród nich są cztery sale zajęć wczesnej interwencji dla dzieci z dysfunkcją wzroku, gdzie niewidomi podopieczni przygotowują się do życia z niepełnosprawnością. Do tej pory ośrodek nie miał możliwości prowadzenia tego typu zajęć.

Powstały też pomieszczenia z aneksami kuchennymi, sale dostosowane do nauki zawodów: pracownik obsługi hotelowej i rolnik, oraz pracownie, m.in. hotelarska, gastronomiczna, zajęć plastycznych i informatyczna. Powierzchnia ośrodka powiększyła się o 1,3 tysiąca metrów kwadratowych.

Ośrodek im. Louis Braille'a, należący do samorządu wojewódzkiego, jest jedyną tego typu placówką w regionie kujawsko-pomorskim i w północnej części Polski. Obecnie kształci się w nim ponad 270 uczniów.

Jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Beata Krzemińska, wartość inwestycji to 5,3 mln zł. W ramach realizacji innego projektu, w październiku 2011 r. zakończyła się termomodernizacja wszystkich budynków bydgoskiego Ośrodka im. Braille'a, która objęła ocieplenie fundamentów i stropów, wymianę okien i drzwi, a także remont elewacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH