Bydgoszcz: miasto chce kupić budynek dla wydziału stomatologii

Ponad 400 tys. zł wpłaciły we wtorek (21 sierpnia) władze Bydgoszczy jako zaliczkę na poczet rokowań w sprawie zakupu gmachu dawnej dyrekcji kolejowej. Budynek ma być przeznaczony na potrzeby planowanego wydziału stomatologii Collegium Medicum UMK.

Bydgoscy radni już rok temu zgodzili się na zakup obiektu i przekazanie go na potrzeby Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które działa w Bydgoszczy. Zgodnie z ówczesnymi deklaracjami władz tej jednostki uniwersyteckiej, budynek był potrzebny w związku z planami utworzenia wydziału stomatologicznego.

Wtorek był ostatnim dniem, w którym można było wpłacić zaliczkę i zadeklarować gotowość do negocjacji z PKP, które są właścicielem budynku. Do ostatniej chwili nie było jednak pewne, czy prezydent miasta nie wycofa się z przedsięwzięcia. Na początku sierpnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski poinformował radnych, że żadne z jego pism wysłanych do władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z prośbą o formalne potwierdzenie planów rozwoju uczelni w Bydgoszczy, nie doczekało się odpowiedzi. W związku z tym Bruski uznał, że nie ma podstaw do zakupu gmachu.

Upublicznienie tej informacji spowodowało jednak natychmiastową reakcję uczelni, która podtrzymuje zamiar utworzenia wydziału stomatologii w Bydgoszczy. Brak wcześniejszych odpowiedzi tłumaczono okresem wakacyjnym, w którym nie zbiera się senat, a także trwającą zmianą władz UMK.

- W uczelniach medycznych w Polsce kierunek Stomatologia jest realizowany w ramach Oddziałów Stomatologii Wydziałów Lekarskich. Jest zatem naturalnym rozwiązaniem, że kierunek Stomatologia byłby prowadzony w Collegium Medicum UMK w ramach Wydziału Lekarskiego. Jesteśmy do tego przygotowani merytorycznie, program pierwszych dwóch lat studiów jest zbliżony do programu kierunku lekarskiego. Zajęcia kliniczne wymagają natomiast pozyskania specjalistycznej kadry i wykorzystania bazy klinicznej zarówno w Bydgoszczy, jak i w Toruniu - napisali do prezydenta Bydgoszczy prof. dr hab. Małgorzata Tafil-Klawe, obecny prorektor ds. CM UMK i prof. dr hab. Jan Styczyński, prorektor-elekt ds. CM UMK.

Przyjęcie niezbędnej w procesie uruchomienia stomatologii opinii senatu uczelni możliwe będzie jednak dopiero we wrześniu, ponieważ dopiero wtedy zbierze się on po wakacyjnej przerwie. - Niemniej tak jasna deklaracja władz Collegium Medicum, dotychczasowych i nowo wybranych, daje zielone światło dla działań miasta - ocenił prezydent Bruski.

Kolej już dwukrotnie próbowała znaleźć nowego właściciela gmachu dawnej dyrekcji, ale na przetargi nie zgłosił się żaden chętny. Cena wywoławcza została zatem obniżona z ponad 7 mln zł do 4,2 mln zł. 

Gmach w stylu manieryzmu niderlandzkiego powstał w XIX w. na potrzeby pruskiej Dyrekcji Kolei Wschodnich. Była to wówczas druga tego typu instytucja w Europie.

W okresie międzywojennym dyrekcja kolei państwowych na Pomorzu znalazła się w Gdańsku, a budynek stał się siedzibą Francusko-Polskiego Towarzystwa Kolejowego, które budowało i eksploatowało magistralę kolejową Herby-Nowe - Gdynia. W okresie powojennym, do końca lat 90. ub.w., gmach zajmowały biura różnych agend kolei i resortowa ochrona zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH