Bydgoszcz: Szpital Uniwersytecki nr 2 przejdzie rozbudowę i modernizację Wanda Korzycka-Wilińska: - Dostaliśmy wsparcie finansowe, które pozwoli nam wybudować nowy budynek. Fot. Archiwum

Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy zyska nowy budynek i przejdzie modernizację starych obiektów. Inwestycja przewidziana na lata 2018-2024 będzie kosztować 365 mln zł i zostanie sfinansowana z budżetu państwa.

- Po wielu latach, dzięki staraniom pana posła Tomasza Latosa, dostaliśmy wsparcie finansowe z Ministerstwa Zdrowia, które pozwoli nam wybudować nowy budynek, rozwinąć nasz potencjał leczniczy, naukowy i dydaktyczny. To wszystko, co jest nam potrzebne do tego, żeby szpital mógł się rozwijać - powiedziała w poniedziałek (30 października) na konferencji dyrektor naczelna szpitala Wanda Korzycka-Wilińska.

Poseł Latos - przewodniczący sejmowej komisji zdrowia - podkreślił, że gdy przed dwoma laty do władzy wróciło Prawo i Sprawiedliwość, zobowiązał się do wsparcia projektu rozbudowany szpitala, o którego realizację dyrekcja zabiegała od bardzo dawna. Poinformował, że zapis dotyczący rozbudowy i modernizacji szpitala znalazł się w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie budżetu państwa, w części dotyczącej ochrony zdrowia.

- W tej chwili, kiedy jest to integralna część budżetu państwa, mamy pewność, że to zadanie będzie realizowane. W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Komisji Zdrowia zatwierdziliśmy część dotyczącą ochrony zdrowia. Teraz pozostała decyzja Komisji Finansów, która zbiera opinie wszystkich komisji merytorycznych. I w grudniu przegłosowanie budżetu państwa, ale to już są formalności, które na pewno pokonamy - powiedział Latos.

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Tretyn zaznaczył, że inwestycja w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 to kolejne przedsięwzięcie po zrealizowanej przed dwoma laty rozbudowie - również znajdującego się w Bydgoszczy - Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza za 340 mln zł. Oba szpitale funkcjonują w strukturze UMK.

Przygotowany przez szpital projekt inwestycji przewiduje powstanie nowego budynku w latach 2018-2022 i modernizację obecnych obiektów w latach 2018-2024.

W nowym budynku na kolejnych kondygnacjach znajdą się: niskim paterze - Dział Sterylizacji i Dezynfekcji, archiwum i zaplecze techniczne; na parterze - zupełnie nowy Odział Kliniczny Rehabilitacji; na pierwszym piętrze - Blok Operacyjny; na drugim - Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii; na trzecim - Klinika Foniatrii i Audiologii z oddziałem Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej; na czwartym - Klinka Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego; na piątym - sale dydaktyczne i sala audytoryjna.

Na dachu powstanie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Obecne lądowisko nie pozwala na lądowanie w nocy ze względu na sąsiednie budynki.

W nowym budynku będzie 140 łóżek dla pacjentów, ale realnie w szpitalu przebędzie 110 łóżek. Obecnie szpital dysponuje 584 łóżkami.

Szpital Uniwersytecki nr 2 zatrudnia 1799 pracowników, w tym 251 lekarzy, 141 stażystów i rezydentów, 635 pielęgniarek i położnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH