RZX/Rynek Zdrowia | 12-08-2019 12:42

Bydgoszcz: InventionMed wybuduje demonstrator "wirtualnego szpitala"

InventionMed uzyskał 16 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Rozwoju na budowę największego na świecie Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR.

Prace badawcze będą prowadzone w oparciu o wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość Fot. Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku (zdjęcie ilustracyjne)

Spółka technologiczna z branży medycznej InventionMed, zmierzająca na główny rynek GPW, rozpocznie budowę Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy. Innowacyjna inwestycja będzie stanowiła demonstrator „wirtualnego szpitala” i umożliwi testowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i prototypowych symulatorów medycznych w oparciu o VR (virtual reality) i AR (augmented reality).

Działalność Centrum ukierunkowana będzie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami produktowymi w zakresie symulatorów medycznych i rehabilitacyjnych w oparciu o wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość oraz autorską technologię podwójnej immersji. InventionMed opracuje i wdroży rozwiązania produktowe umożliwiające kompleksowe szkolenie adeptów medycyny, nie tylko w zakresie dermatologii i medycyny estetycznej, ale również kardiologii, kardiochirurgii a także neochirurgii, chirurgii, geriatrii, anatomii oraz rehabilitacji neurologicznej.

Wstępny projekt obiektu zakłada budowę 5-kondygnacyjnego budynku o powierzchni całkowitej do 3 tys. mkw. Nowoczesny biurowiec z niezbędnym zapleczem badawczym zlokalizowany będzie w Bydgoszczy. Budowa rozpocznie się w ciągu najbliższych 10 miesięcy. Całkowita wartość projektu to 29,5 mln zł.

Równolegle trwają prace nad projektami rozwojowymi spółki - TutorDerm, oraz wirtualną strzykawką. Specjalistyczny sprzęt szkoleniowy w technologii VR posłuży do edukacji przyszłych specjalistów z dziedziny dermatologii klinicznej i estetycznej. W najbliższym czasie InventionMed planuje również zmianę rynku notowań z NewConnect na rynek główny GPW. W kwietniu spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF.