Bydgoszcz: EBI finansuje budowę szpitala dziecięcego

425 mln. zł zostanie rozdysponowanych pomiędzy 10 placówkami służby zdrowia z terenu województwa. Za te pieniądze zostanie m.in. wybudowany jeden z najnowocześniejszych w kraju szpitali dziecięcych.

Pieniądze na ten cel pochodzą z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który zaciągnęła specjalnie do tego celu powołana przez samorząd województwa spółka – Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Samorząd jest też gwarantem kredytu.

Głównym beneficjentem zostanie Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy, który praktycznie zostanie zbudowany od nowa. Rozbudowa i modernizacja szpital to największa od lat inwestycja medyczna w tym regionie.

Nowy kompleks lecznicy zostanie wybudowany praktycznie od podstaw, a zabytkowa część gmachu głównego zmodernizowana. Otrzymane środku pozwolą na otwarcie całkiem nowego oddziału chirurgii dziecięcej i leczenia oparzeń oraz trzy nowe sale operacyjne. Na dachu placówki powstanie ogród dla hospitalizowanych dzieci, a w jednym z obiektów będzie też basen. W placówce zostanie przygotowanych także 60 miejsc noclegowych dla rodziców małych pacjentów.

Co roku szpital otacza opieką 9 tys. małych pacjentów. Po rozbudowie liczba ta będzie mogła być zwiększona. Skróci się także czas oczekiwania na wykonanie badań i zabiegów.

Modernizacja placówki zakończy się w 2012 r. Na ten cel przeznaczono 155 mln zł. Pozostałe inwestycje finansowane ze środków EBI mają zostać wykonane do 2014 r. Samorząd będzie spłacał kredyt przez 25 lat. 

Umowa jest efektem blisko rocznego procesu negocjacji i analiz. To pierwszy w Europie Wschodniej projekt medyczny, który otrzymał wsparcie
EBI.

Zdaniem Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, finansowanie budowy szpitala w oparciu o kredyt EBI jest zabiegiem wartym polecenia.

– Po pierwsze to dużo tańsze rozwiązanie niż budowa na zwykły kredyt. Pieniądze są wypłacane w transzach, a odsetki są naliczane

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH