Białystok: szpital oddał do użytku zmodernizowany oddział chirurgii Bogdan Dyjuk zapowiedział, że szpital będzie w ciągu kilku najbliższych lat w ciągłej modernizacji i rozbudowie. Fot. PTWP

6 mln zł kosztowała modernizacja oddziału chirurgii ogólnej, małoinwazyjnej i onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. Część pomieszczań wyremontowano, część dobudowano, oddział doposażono w sprzęt. W poniedziałek (5 marca) inwestycję oddano do użytku.

Sfinansował ją w całości z własnego budżetu samorząd województwa podlaskiego, któremu podlega placówka.

Pacjenci korzystają z nowego oddziału od miesiąca; w poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie. Jest tam 35 łóżek dla chorych, sala intensywnego nadzoru chirurgicznego, gdzie trafiają na obserwacje chorzy po operacjach. Stan zdrowia wszystkich pacjentów można kontrolować dzięki nowoczesnemu, mobilnemu sprzętowi medycznemu do monitorowania podstawowych czynności życiowych pacjentów.

- Prace budowlane kosztowały 5,3 mln zł, 700 tys. sprzęt medyczny - poinformował dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski.

Na oddziale rocznie wykonuje się ok. dwóch tysięcy operacji chirurgicznych. Oddział specjalizuje się w małoinwazyjnych onkologicznych operacjach kolorektalnych, czyli raka jelita grubego i odbytnicy.

- Rozwijamy operacje kolorektalne. W ubiegłym roku zostaliśmy doposażeni sprzętem do wykonywania nowoczesnych operacji laparoskopowych, operacji minimalnie inwazyjnych - powiedział ordynator oddziału Wojciech Czubek.

Dodał, że operacje wykonywane laparoskopowo umożliwiają szybsze i bardziej oszczędzające pacjentów leczenie, ich pobyt w szpitalu jest krótszy.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że szpital w Białymstoku to ważna jednostka ochrony zdrowia w regionie. Przypomniał, że od 2014 r. samorząd województwa zainwestował w modernizacje tej placówki ponad 60 mln zł, planowane są kolejne inwestycje. Podkreślił, że zarządowi województwa zależy na tym, aby warunki leczenia pacjentów oraz pracy personelu medycznego były jak najlepsze.

Marszałek powiedział, że cała nowa część szpitala, w której działa teraz oddział chirurgii kosztowała ok. 20 mln zł, na dachu obiektu będzie również lądowisko dla śmigłowców, które - jak zaznaczył - będzie wkrótce oddane do użytku.

Członek zarządu województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia Bogdan Dyjuk powiedział, że szpital wojewódzki w Białymstoku będzie w ciągu kilku najbliższych lat w ciągłej modernizacji i rozbudowie. Zaznaczył, że kolejne oddziały zyskują warunki dostosowane do wymogów XXI w. pod względem pobytu pacjentów i sprzętu medycznego, ale też wymogów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dyjuk wyraził wątpliwość, czy warto jednak realizować takie inwestycje, bo mimo że coraz więcej pacjentów jest leczonych w tej placówce, to nie przekłada się to na finansowanie z NFZ.

- Nie uzyskuje to jednak adekwatnego wsparcia ze strony NFZ. Może się zdarzyć, że w pewnym momencie będziemy zmuszeni do powiedzenia: dobrze, jeżeli nie ma opłaty za nadwykonania, wobec tego przyjmujemy tylu (pacjentów), ile ryczałt wskazuje - powiedział Dyjuk na otwarciu oddziału.

Szpital Wojewódzki w Białymstoku, który jest jednym z największych szpitali w Podlaskiem wykonał za czwarty kwartał 2017 r. w ramach ryczałtu z NFZ świadczenia ponad ten ryczałt na sumę 2,1 mln zł (przekroczył ryczałt o 12 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH