Białystok: poślizg na budowie BCO

Kontrakt o wartości 29 mln 490 tys. zł pomiędzy Polbud SA a Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie został podpisany 12 października 2011 r. Koniec prac budowlano-wykończeniowych przewidziano na 28 lutego 2014 roku. Dotąd nie została jednak wykonana nawet połowa zaplanowanych robót.

- Polbud stale przedstawia nowe harmonogramy, których i tak nie dotrzymuje. Niektóre zakresy mają zaawansowanie na poziomie 18 proc. - mówi Gazecie Współczesnej Marzena Juczewska, dyrektor BCO.

Na ubiegłoroczne inwestycje, na które zaplanowano w budżecie 6 mln zł, wydano zaledwie 820 tys. zł. Przy obecnym tempie robót nie ma szans, aby budowa zakończyła się zgodnie z planem.

- Mamy świadomość, jak szczególne jest to przedsięwzięcie i dokładamy starań, aby zrealizować projekt terminowo, tak aby Centrum mogło rozpocząć działalność w założonym terminie - informuje portal rynekzdrowia.pl Agnieszka Domańska-Ławicka, rzecznik Polbudu.

Wyjaśnia też powody, dla których harmonogram robót uległ przesunięciu.

- W trakcie prac przy realizacji projektu okazało się, że grunt pod budynkiem nie spełnia założeń z dokumentacji geologicznej i geotechnicznej. Generalny wykonawca zgłosił do inwestora informacje na temat jakości gleby i konsekwencji prowadzenia prac zgodnie z projektem opartym o błędne założenia wynikające z badań geologicznych i geotechnicznych wykonanych na zlecenie Centrum, które udostępniono w przetargu - podkreśla Agnieszka Domańska-Ławicka.

Dodaje, że Polbud na własny koszt przeprowadził uzupełniające badania geologiczne i geotechniczne. Ich wyniki jednoznacznie wskazywały na konieczność zmiany rozwiązań projektowych z uwagi na bezpieczeństwo całej inwestycji i procesu budowlanego.

Rzeczniczka zaznacza, że po konsultacjach inwestora z generalnym wykonawcą został ustalony nowy harmonogram prac.

- Współpraca pomiędzy generalnym wykonawcą a inwestorem ma na celu jak najszybsze opracowanie rozwiązań, które pozwolą, mimo pojawiania się podobnych nieoczekiwanych sytuacji, na zachowanie końcowego terminu - mówi Domańska-Ławicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH