Białystok: błyskawiczne inwestycje za unijne pieniądze

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie miał coraz lepsze warunki do nauki dla swoich studentów. Wielkie inwestycje za unijne pieniądze wykonywane są w bardzo szybkim tempie, trochę wolniej idą te z państwowych dotacji.

– Z inwestycjami finansowanymi z unijnych pieniędzy nie ma problemu. Gorzej jest z tymi, które są finansowane z budżetu państwa. Czasami trzeba wstrzymywać budowę w oczekiwaniu na kolejną transzę pieniędzy. Tak sytuacja miała miejsce w przypadku budowy gmachu Wydziału Nauk o Zdrowiu. Wykonawca bardzo szybko realizował kolejne etapy inwestycji i tym samym szybko wykorzystywał pieniądze – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Jednak mimo przejściowych trudności, ta inwestycja zostanie zakończona w przyszłym roku. Dla porównania, prof. Chyczewski podaje przykład Eurocentrum Farmacji, którego budowa finansowana jest z unijnych środków.

– W tym przypadku tempo prac wygląda inaczej, ponieważ pieniądze realnie są. Ta inwestycja pochłonie w sumie 50 mln zł, rozpoczęła się w sierpniu 2009 r.  W tej chwili wykańczane są już wnętrza. Na czerwiec 2011 r. planowane jest jej zakończenie, a 1 października studenci rozpoczną zajęcia w tym budynku. Prace toczą się dużo szybciej niż przewidywano – mówi prof. Lech Chyczewski.

Co do dotacji państwowych, to uczelnia stara się teraz pozyskać pieniądze na rozbudowę i restrukturyzację Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Cała inwestycja ma kosztować 500 mln zł.

– W tym roku wystąpiliśmy o 80 mln zł. Na razie w projekcie budżetu zapisano jednak tylko 22 mln zł. Oczywiście będziemy starali się rozmawiać o tym, aby przyznano nam więcej środków, tym bardziej, że jesteśmy już przygotowani do tej inwestycji, wykonano niezbędną dokumentacje i projekt – podsumowuje rzecznik uczelni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH