Białostockie Centrum Onkologii dostało stół do zabiegów leczenia bólu Na zdj. Białostockie Centrum Onkologii. Fot. archiwum

Stół umożliwiający w bezpiecznych warunkach niszczenie wybranych nerwów odpowiedzialnych za ból u pacjentów oraz narzędzia chirurgiczne do operacji laparoskopowych dostało Białostockie Centrum Onkologii. 187 tys. zł na ten cel przekazało miasto Białystok.

W piątek (19 stycznia) poinformowali o tym na konferencji prasowej w szpitalu dyrektor BCO Magdalena Borkowska, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz marszałek województwa Jerzy Leszczyński i członek zarządu województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia Bogdan Dyjuk.

Białostockie Centrum Onkologii jest jedynym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem; podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Dzięki miejskiej dotacji placówka wzbogaciła się - jak poinformowano - o jedyny w Białymstoku specjalistyczny stół do zabiegów termolezji.

Jak wyjaśnił anestezjolog z pododdziału leczenia bólu BCO Dariusz Kożuchowski, termolezja jest jedną z metod leczenia bólu, która polega na tym, że pod kontrolą USG, za pomocą prądu, niszczy się wcześniej nakłute specjalistyczną igłą fragmenty nerwów, które powodują przewlekły ból u pacjentów.

- To się robi punktowo, (niszczy się )ogniska o największej bolesności. (...) jeżeli się wyeliminuje najbardziej bólotwórcze ogniska, to opanowanie pozostałych dolegliwości (...) staje się znacznie łatwiejsze przy mniejszych powikłaniach i większej satysfakcji chorego - wyjaśnił Kożuchowski.

BCO przeprowadziło w 2017 r. ponad 130 zabiegów termolezji, ale stół nie był dostosowany do tych zabiegów. W pracy aparatury przeszkadzały elementy metalowe starego stołu. Dawało to jedynie częściową widoczność podczas zabiegu - mówił Kożuchowski. Teraz się to zmieni.

BCO prowadzi także inne zabiegi przeciwbólowe, np. neurolizy (czasowe lub stałe przerwanie przewodzenia włókien lub splotów nerwowych z wykorzystaniem środków chemicznych, fizycznych), ale też wysokiej temperatury, chirurgii, różne blokady.

Kożuchowski powiedział, że jest coraz więcej pacjentów, którzy - zanim będzie ich można leczyć onkologicznie - muszą mieć "opanowany ból", bo np. nie są w stanie leżeć podczas radioterapii. - Koledzy uczą się wykorzystywać nasze możliwości, a my dzięki temu, ze mamy rosnące doświadczenie i coraz lepszy sprzęt, te możliwości mamy też coraz większe - dodał.

Marszałek województwa Jerzy Leszczyński i członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk dziękowali prezydentowi miasta i Radzie Miasta Białegostoku za pieniądze na sprzęt.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że stół do termolezji, którego nie było dotychczas w mieście, kosztował 87 tys. zł, narzędzia chirurgiczne do operacji laparoskopowych - 100 tys. zł. Sprzęt był zakupiony pod koniec 2017 r. Prezydent przypomniał, że wcześniej w 2017 r. miasto Białystok przekazało BCO na inny sprzęt medyczny 470 tys. zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH