Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

O pieniądze władze uczelni starały się ponad dwa lata. W końcu otrzymały zapewnienie, że fundusze, których dysponentem jest Ministerstwo Zdrowia, na ten cel dostaną. We wrześniu rozpisały konkurs na prace projektowe. W grudniu zostanie wyłoniona zwycięska firma. O wyborze projektu zdecyduje komisja konkursowa złożona z członków Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Koszt opracowania samej dokumentacji projektowej szacowany jest mniej więcej na 16 mln złotych. Dużo, ale i inwestycja ma być przeprowadzona z rozmachem. Stare budynki przejdą metamorfozę. Jedno- i dwuosobowe sale chorych zostaną wyposażone w łazienki, sale operacyjne w klimatyzację i profesjonalne zaplecze do wybudzeń i intensywnej terapii. Ponadto, do nich zostaną dobudowane nowe budynki szpitalne, w tym klinika psychiatryczne z dziennym pobytem, centralna sterylizatornia, budynk administracji i archiwizacji dokumentów.

– Klinika warunków do archiwizacji nie miała i nie ma, zatem i  dobrą sprawę jej nie prowadziła – przyznał portalowi rynekzdrowia.pl prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Stary-nowy szpital po modernizacji i rozbudowie ma zająć powierzchnię 70 tys. m kw.  Blisko połowa z zagwarantowanego pół miliarda złotych ma być przeznaczona na zakup nowoczesnego sprzętu. Remont temu szpitalowi, mieszczącemu 25 specjalistycznych klinik szpitalny i oddział ratunkowy, się należał. Zmodernizowano co prawda, m.in neurochirurgię, ginekologię oraz główne wejście do szpitala, ale generalnego remontu od 1963 r., tj. od momentu oddania do użytku, placóka nie przeszła.

Tymczasem stare mury i sprzęt wymagają odnowienia, bo w obecnym stanie nie sprostają unijnym standardom i nie zapewnią studentom nowoczesnej bazy dydaktycznej. Władze uczelni obawiają się również, że jeśli nie zapewnią nowoczesnej bazy dydaktycznej studentom, to chociaż mają bogatą tradycję i doskonałych specjalistów, kandydaci na medyków zaczną omijać białostocki uniwersytet i podejmować studia na innych uczelniach.

– Jeżeli procedury konkursowo-przetargowe na projekt modernizacji placówki przebiegną sprawnie, prace budowlane rozpoczną się w październiku przyszłego roku. W przyszłorocznym budżecie przewidziano 30 mln złotych na tę inwestycję, a na 2010 roku – już 140 mln złotych – powiedział nam prof. Chyczewski.

Inwestycja ostatecznie zostanie zakończona w 2013 r. Będzie realizowana bez zamykania szpitala. Szpital będzie przyjował i leczył pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH