Białogard: jak zielone światło dla inwestycji zamieniło się nagle na czerwone Nowoczesny basen z ruchomym dnem w białogardzkim Centrum Rehabilitacji

Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz podjął decyzję, że Centrum Rehabilitacji w Białogardzie nie otrzyma, choć jeszcze niedawno dofinansowanie wydawało się pewne, 30 mln zł z kontraktu wojewódzkiego na realizację ostatniego etapu inwestycji.

Modernizacja szpitala po byłych jednostkach armii radzieckiej trwała od 1994 r. do maja br. i kosztowała ponad 118 mln zł. Z 700 łóżek radzieckiego szpitala wojskowego stworzono około 180 miejsc rehabilitacyjnych. Pozostało postawienie "kropki nad i": budowa obiektu dla bloku operacyjnego.

W piątek (7 sierpnia) mieszkańcy Białogardu pikietowali pod Urzędem Wojewódzkim. Zostawili w nim petycję podpisaną przez 2 tys. mieszkańców, w której protestują przeciwko decyzji wojewody.

Zdaniem protestujących, a także białogardzkiego starostwa - jest to decyzja „polityczna”, szkodliwa dla regionu i narazi szpital na poważne konsekwencje finansowe.

Z kolei Marcin Zydorowicz, w stanowisku przesłanym do PAP, podkreśla, że dotychczasowy sposób prowadzenia przebudowy szpitala, która pochłonęła 118 mln zł z budżetu centralnego, nie daje gwarancji, że kolejne 30 mln zł zostanie w pełni spożytkowane na rzecz mieszkańców regionu.

Dlaczego powstało to Centrum
- Obiekt dla bloku operacyjnego to warunek kompleksowości usług medycznych świadczonych w Centrum Rehabilitacji - mówił w maju Rynkowi Zdrowia Jacek Słowiński, naczelnik wydziału spraw społecznych i rozwoju Starostwa Powiatowego w Białogardzie.

Poniemiecki kompleks szpitalny składający się z 9 budynków położonych na działce o powierzchni 40 tys. m kw armia radziecka opuściła w 1992 r. W 2003 r. zapadła decyzja, że powstanie tu Centrum Rehabilitacji.

Zadecydowały o tym fatalne wskaźniki województwa zachodniopomorskiego w zakresie liczby łóżek rehabilitacyjnych, o 50 proc. niższe od średniej krajowej.

Nowy blok operacyjny miał służyć nie tylko CR, ale także Szpitalowi Powiatowemu w Białogardzie, którego zaplecze zabiegowe uzyskało tylko czasowe, do 2012 r., dopuszczenie do użytkowania. Dlatego samorząd planował przeniesienie do CR oddziałów zabiegowych. Byłoby to możliwe, ponieważ na 180 łóżek (dodatkowe 30 należy do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego), którymi dysponuje Centrum Rehabilitacji, Fundusz zakontraktował tylko około 100. Pozostałe 80 stoi obecnie nie wykorzystanych. Dodajmy, że pacjenci czekają nawet do trzech lat na miejsce na rehabilitacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH