Centrum Rehabilitacji w Białogardzie nie otrzyma, choć jeszcze niedawno dofinansowanie wydawało się pewne, 30 mln zł z budżetu państwa na realizację ostatniego etapu inwestycji, tj. budowę bloku operacyjnego.

Negatywna decyzja Marcina Zydorowicza, wojewody zachodniopomorskiego, jest w ocenie białogardzkiego Starostwa Powiatowego tyleż nieoczekiwana, co i polityczna...

Poniemiecki kompleks szpitalny składający się z 9 budynków położonych na działce o powierzchni 40 tys. m kw armia radziecka opuściła w 1992 r. W 2003 r. zapadła decyzja, że powstanie tu Centrum Rehabilitacji. Zadecydowały o tym fatalne wskaźniki województwa zachodniopomorskiego w zakresie liczby łóżek rehabilitacyjnych, o 50 proc. niższe od średniej krajowej.

Modernizacja kubatury odziedziczonej po Rosjanach o łącznej wartości ponad 118 mln zł, trwająca od 1994 r., zakończyła się 22 maja br. Z 700 łóżek radzieckiego szpitala wojskowego stworzono 220 miejsc rehabilitacyjnych. Pozostało postawienie kropki nad i: budowa obiektu dla bloku operacyjnego oraz OIOM-u.

- Planujemy parterowy budynek w technologii modułowej - mówił w maju Rynkowi Zdrowia Jacek Słowiński, naczelnik wydziału spraw społecznych i rozwoju Starostwa Powiatowego w Białogardzie. - Blok operacyjny zapewniłby kompleksowość usług medycznych świadczonych w Centrum Rehabilitacji.

W piśmie wojewody z 8 maja br. do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego czytamy m.in., że „…brak zaplecza zabiegowego w Centrum Rehabilitacji nie pozwala na zabezpieczenie wszystkich potrzeb użytkownika Szpitala Powiatowego w Białogardzie oraz leczonych w nim pacjentów. Przyznanie dofinansowania pozwoliłoby na całkowite zakończenie inwestycji w 2009 r. i oddanie jej do użytku w roku 2010”. 26 maja wojewoda poinformował też starostę o możliwości otrzymania 30 mln zł na prace budowlano-montażowe w Centrum Rehabilitacji.

Powiat oczekiwał na podpisanie umowy, jednak 24 lipca Marcin Zydorowicz poinformował o odmowie. Podkreślił, że w 2007 r. starosta białogardzki złożył oświadczenia, że inwestycja zostanie zakończona w 2008 r.: po tej dacie może być ona realizowana wyłącznie ze środków własnych powiatu białogardzkiego. Wojewoda dostrzegł także problemy szpitala ze spełnieniem standardów dotyczących kadry lekarskiej oraz fakt, że w Kołobrzegu i w Gryficach także działają oddziały rehabilitacyjne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH