Ośrodek Pediatryczny im. dr J. Korczaka w Łodzi - działający w strukturach łódzkiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika - miał zostać powiększony o kilkadziesiąt miejsc. Jednak do tej pory nic się nie zmieniło. Tymczasem, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, Łódź cierpi na brak łóżek pediatrycznych

- Działamy zgodnie z planem. Ośrodek zostanie zmodernizowany. Plan realizowany jest stopniowo. Czekamy chociażby na pozwolenia od konserwatora zabytków, ponieważ placówka działa w obiekcie zabytkowym. Pierwszy oddział, który ma zostać uruchomiany, to chirurgia jednego dnia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Nowicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Decyzję o rozbudowie placówki pięć miesięcy temu podjął zespół roboczy, który miał ocenić potrzeby pediatryczne w Łodzi i w regionie.

Tymczasem, wczoraj (4 listopada), jak podaje dziennik, wszystkie łóżeczka w szpitalu "Korczaka" były zajęte przez małych pacjentów.
Pogotowie dostało sygnał z izby przyjęć, żeby nie przywoziło już nowych dzieci, bo szpital pęka w szwach i wszystkie miejsca są zajęte przez kaszlące i gorączkujące maluchy.

Specjaliści nie mają wątpliwości: w Łodzi trzeba zwiększyć liczbę łóżek pediatrycznych. W czerwcu 26-osobowy zespół, złożony z konsultantów z dziedziny pediatrii, lekarzy i pracowników NFZ, postanowił, że szpital "Korczaka" nie tylko nadal powinien pełnić swoje funkcje, ale musi poszerzyć działalność o kolejne oddziały. Z bilansu pediatrycznego, jaki sporządzili, wynika, że w szpitalu powinno się utworzyć dodatkowych 20 łóżek pediatrycznych, z pięciołóżkowym pododdziałem neurologicznym, a także zwiększyć liczbę miejsc dla niemowlaków i dla dzieci na oddziale obserwacyjno-izolacyjnym.

Zespół fachowców polecił też, żeby utworzono dzienny oddział rehabilitacji wieku rozwojowego dla 20 dzieci. Korczak ma się też wzbogacić o dziesięciołóżkowy oddział chirurgii dziecięcej jednego dnia, pięcioosobowy oddział laryngologii, 20-osobowy dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci z klas IV-VI, bo takiego w tej chwili nie ma w całym województwie. Specjaliści zabiegają też o odtworzenie oddziału toksykologii.

"Korczak" podlega szpitalowi im. Kopernika, nad którym nadzór sprawuje Urząd Marszałkowski. W marcu ubiegłego roku pomoc dla wojewódzkiego szpitala zaoferował jednak prezydent Łodzi. W budżecie miasta miało zostać zarezerwowanych 15 mln zł, pod warunkiem, że dziecięca lecznica zostanie odłączona od szpitala "Kopernika".

- Na razie nie jest to możliwe. Czekamy na zmiany prawne dotyczące funkcjonowania szpitali – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Nowicki.

W Łodzi jak i całym województwie od kilku lat liczba łóżek szpitalnych dla dzieci nie uległa większym zmianom.

- W całej Polsce, szczególnie w okresach zwiększonej zachorowalności dzieci, brakuje miejsc w szpitalach pediatrycznych - powiedziała nam Magdalena Wachowicz Skóra, naczelnik z departamentu polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH