Będzie więcej czasu na dostosowanie lecznic do resortowych wymogów? Czy szpitale zdążą ze wszystkimi pracami dostosowawczymi do końca 2017 r.? FOT. PTWP

Na spełnienie wymagań zawartych w ministerialnym rozporządzeniu z 26 czerwca 2012 r. w sprawie pomieszczeń i urządzeń, placówki medyczne mają czas do końca 2017 r. Kierujący szpitalami, z którymi rozmawiał Rynek Zdrowia uważają, że ten termin powinien zostać przesunięty.

- W mojej ocenie ok. 3/4 szpitali będzie miało poważny problem dotrzymaniem terminu przewidzianego w rozporządzeniu. Jego przesunięcie wydaje się więc konieczne - mówi Piotr Nowicki, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 we Wrocławiu.

Potrzebujemy jeszcze 2-3 lat
Zaznacza, że oczywiście zakres niezbędnych robót w poszczególnych szpitalach jest bardzo zróżnicowany. Najtrudniejsza jest pod tym względem sytuacja starych lecznic, nadal wykorzystujących obiekty stawiane w okresie międzywojennym, a nierzadko jeszcze starsze.

- Także w przypadku naszego szpitala koniec 2017 r. nie jest realny, chociaż w ostatnich latach podejmowaliśmy - mimo trudnej sytuacji finansowej wynikającej z historycznego zadłużenia jednostki - wiele działań inwestycyjnych, łącznie na kwotę ponad 20 mln zł - informuje dyrektor Nowicki.

- Nie byliśmy jednak w stanie zrobić wszystkiego, między innymi ze względu na specyfikę naszego szpitala, w tym XIX-wieczne obiekty w kilkunastu oddzielnych budynkach. Złożyliśmy w Ministerstwie Zdrowia wniosek budżetowy na 60 mln zł. To kwota potrzebna do zrealizowania wszystkich prac koniecznych do spełnienia wymagań wspomnianego rozporządzenia - dodaje.

Piotr Nowicki szacuje, że na realizację tych przedsięwzięć, przy zapewnieniu pokrycia ich kosztów, wrocławski szpital potrzebuje od dwóch do trzech lat.

Dr Józef Kurek, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego także uważa, że większość szpitali będzie miała duży problem w dostosowaniu infrastruktury do wymogów zawartych w rozporządzeniu.

- Powodem jest skala inwestycji, które trzeba przeprowadzić, zapewne tym większa, im starsza jest infrastruktura danego szpitala. Prace, które musimy wykonać w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie wymagają nakładów rzędu 8-10 mln zł - mówi dyrektor Kurek.

Bez wsparcia samorządów to się nie uda
W opinii Mariusza Wołosza, dyrektora SPZOZ Szpital Nr 2 w Mysłowicach, wiceprezesa Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, w przypadku szpitali powiatowych "inwestycje dostosowawcze są prowadzone niemal wyłącznie tam, gdzie na wysokości zadania stanął samorząd, który wsparł finansowo swoją jednostkę".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH