W budynku po byłym oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Barczewie w przyszłym roku ma zacząć działać ośrodek dla pacjentów po udarach. Pomoc ma znaleźć to 70 chorych. Palcówka ma być prowadzona przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich i starostwo.

13 października powinna zapaść na posiedzeniu zarządu województwa decyzja o przyznaniu 6,4 mln zł na tę inwestycję, o które wnioskuje olsztyńskie starostwo powiatowe . Szanse są duże, bo po tzw. ocenie merytorycznej projekt znalazł się na pierwszym miejscu.

Darowiznę została sfinalizowana w kwietniu. Później starostwo wystąpiło o pieniądze na adaptację budynku ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – 5 mln zł, a resztę potrzebnych do uruchomienia placówki dołoży z własnego budżetu. Zakon Maltański zadba o kupno wyposażenia i podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Wspólnie wspólnie z uniwersytetem planujemy stworzenie kliniki zajmującej się udarami i wybudzeniami ze śpiączki mózgowej – mówi ks. Henryk Błaszczyk, dyrektor warmińskiej delegatury Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Prof. Wojciech Maksymowicz wystąpił już do Ministerstwa Zdrowia o pieniądze na wyposażenie i rozbudowę placówki w której ma się znaleźć rehabilitacja a także oddział intensywnej terapii.

Zdaniem Mirosława Pampucha, starosty olsztyńskiego, solidnym argumentem za całym przedsięwzięciem jest fakt, że placówek opieki długoterminowej nad pacjentami niemogącymi samodzielnie oddychać i po udarach mózgowych jest w regionie za mało. Placówka w Barczewie ma być ich solidnym uzupełnieniem.

Zdaniem Magdaleny Mil, rzecznika prasowego Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Olsztynie nie powinno być kłopotu z finansowaniem przedsięwzięcia.

– Jesteśmy zainteresowani podpisaniem umowy. W województwie warmińsko-mazurskim rzeczywiście brakuje zakładu dla chorych obłożnie, między innymi wentylowanych mechanicznie. Stąd przychylamy się do pomysłu otwarcia zakładu w Barczewie – stwierdza Mil.

Sejmik województwa od 1998 roku bezskutecznie próbował sprzedać dwukondygnacyjny gmach o powierzchni dwóch tys. metrów kwadratowych, w którym przedtem mieścił się oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego. W 2004 r. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego zgodził się sprzedać budynek za 1,1 mln zł stowarzyszeniu Niebieski Parasol, które prowadzi placówkę rehabilitacyjną. Ostatecznie jednak stowarzyszenie wycofało się z projektu zagospodarowania byłego szpitala.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH