Augustów: są pieniądze, nie ma zgody na lądowisko

Augustowski szpital nie może rozpocząć budowy lądowiska dla śmigłowców LPR, ponieważ jest to niezgodne z ustawą uzdrowiskową.

Taką interpretację ustawy otrzymała Danuta Zawadzka, dyrektor SP ZOZ w Augustowie ze strony Ministerstwa Zdrowia. Budowa lotniska na terenie uzdrowiska jest niezgodna z prawem, a Augustów ma statut uzdrowiska od blisko 30 lat.

– To jeszcze nie jest ostatecznie przesądzone - mówi nam Danuta Zawadzka. Szpital wciąż czeka na dalsze wyjaśnienia. Dyrekcja liczy także na korzystną interpretację przepisów, o którą zwrócił się powiat augustowski, organ założycielski szpitala, do ministra infrastruktury.

– W końcu nie chodzi o zwykłe lądowisko, ale o lądowisko sanitarne, które ma ratować życie ludzi – mówi Danuta Zawadzka.

SP ZOZ w Augustowie będzie starał się o możliwosć realizacji inwestycji tym bardziej, że na budowę lądowiska otrzymał blisko 2 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak przekazał nam Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, w kraju funkcjonuje 220 szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), z czego tylko 15 posiada lądowiska zarejestrowane i dopuszczone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), a 13 spośród nich jest dopuszczone do obsługi lotów całodobowych. Kolejne 22 lądowiska są przystosowane do lotów całodobowych, ale nie zostały zarejestrowane przez ULC.

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet XII Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia, Działanie 12.1 Rozwój systemu ratownictwa medycznego, w latach 2007-2013 minister zdrowia zaplanował między innymi następujące inwestycje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR):

• przebudowa, rozbudowa, remont i wyposażenie w sprzęt medyczny szpitalnych oddziałów ratunkowych, w tym budowa lądowisk dla śmigłowców na łączną kwotę ok. 460 mln zł
• rozbudowa, remont i wyposażenie centrów urazowych w tym budowę lub modernizację lądowisk na łączną kwotę 124,16 mln zł
• budowa, remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na łączną kwotę 58,02 mln zł.

W ramach Konkursu nr 2/2008 na realizację projektów w zakresie doposażenia SOR-ów oraz budowy lub remontu lądowisk dla śmigłowców ogłoszonego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, działające przy Ministrze Zdrowia, przewidziano kwotę około 159 mln zł, która jest przeznaczona między innymi na budowę oraz niezbędne remonty 26 lądowisk przyszpitalnych. Ponadto przyjęto projekty z 4 centrów urazowych (ogółem w Polsce istnieje 13 szpitali pełniących rolę centrum urazowego), które z przekazanych na ten cel środków zbudują lądowiska.

1 lutego br. ogłoszono Konkurs nr 1/2010 na budowę i remont lądowisk dla śmigłowców w celu poprawy dostępności transportu lotniczego do szpitalnych oddziałów ratunkowych. Na ten cel z EFRR przeznaczono 40 mln zł. Kwota ta – jak przewiduje Ministerstwo Zdrowia – pozwoli na wybudowanie lub wyremontowanie ok. 20 lądowisk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH