4,4 mln zł za zmodernizowany oddział w stołecznym szpitalu

Nowy oddział intensywnej terapii otwarto w Szpitalu Czerniakowskim. Oddział ma dziewięć łóżek i nowoczesną aparaturę. Koszty modernizacji wyniosły ponad 4,4 mln zł. Była to dotacja z urzędu miasta.

Sławomir Zarzycki, dyrektor szpitala, zwrócił uwagę, że jest to oddział szczególny, ponieważ w strukturze szpitala jest to rodzaj pogotowia ratunkowego, gdzie trafiają osoby z zagrożeniem życia i wykonywane są najtrudniejsze procedury.

Zarzycki wyjaśnił, że oddział powstał po połączeniu dwóch odrębnych jednostek organizacyjnych - Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej oraz Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej. Obecnie zajmuje powierzchnię ok. 360 m kw. W jego skład wchodzi sala łóżkowa dla ośmiu pacjentów oraz izolatka z jednym stanowiskiem.

Poinformował, że w ramach pierwszego wyposażenia zakupiono m.in. wielofunkcyjne elektryczne łóżka do intensywnej terapii, centralę monitorującą z 9 kardiomonitorami, dwa defibrylatory, pięć respiratorów, aparat do pomiaru rzutu serca, respirator transportowy.

Dotacja z budżetu miasta przeznaczona na modernizację oddziału wyniosła 4,4 mln zł, w tym na zakup pierwszego wyposażenia wydano 1,5 mln zł.

Wojciechowicz przypomniał, że miasto w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczyło na dotacje dla Szpitala Czerniakowskiego ponad 46,5 mln zł. Od 2005 r., dzięki tym dotacjom, zmodernizowano w szpitalu m.in. oddział okulistyki, neurologii, internistyczny, pododdział laryngologii dziecięcej.

Ordynator oddziału Piotr Nowakowski podkreślił, że oddział ten służyć będzie mieszkańcom głównie Mokotowa, ale także innych dzielnic oraz pacjentom z innych miast. - To oddział funkcjonalny, nowocześnie zaprojektowany, spełniający najwyższe standardy, jeżeli chodzi o intensywną terapię - ocenił.

Szpital dysponuje w sumie 277 łóżkami, prowadzi terapię w zakresie chorób wewnętrznych, neurologii, rehabilitacji, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej ortopedycznej, okulistyki i otolaryngologii. Rocznie w ramach działalności szpitalnej placówka przyjmuje ponad 10 tys. pacjentów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH