Poniedziałek, 20 października 2014 

IT/Telemedycyna

PAP/Rynek Zdrowia | 08-12-2012 19:11

Pacjenci mogą sprawdzać swój status ubezpieczenia w eWUŚ; "zielony ekran" oznacza potwierdzenie

W kraju trwa testowanie systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Wejdzie on w życie 1 stycznia 2013 - pacjenci nie będą musieli mieć przy sobie dokumentów potwierdzających ubezpieczenie zdrowotne - wystarczy pesel i dowód tożsamości.

W Lubuskiem mieszkańcy mogą sprawdzić swój status ubezpieczenia w systemie eWUŚ od soboty (8 grudnia) w oddziale NFZ w Zielonej Górze oraz delegaturze w Gorzowie.

- Dajemy mieszkańcom szansę sprawdzenia, czy rzeczywiście mają ubezpieczenie zdrowotne. Dziś oraz 15 grudnia mamy dzień otwarty, podczas którego pracownicy opowiedzą na wszystkie pytania o ubezpieczeniach zdrowotnych i prawach pacjenta - powiedziała rzeczniczka lubuskiego oddziału NFZ Sylwia Malcher-Nowak.

Podczas sprawdzania na podstawie numeru pesel, "zielony ekran" w systemie eWUŚ oznacza, że NFZ potwierdza w danym dniu prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej; "czerwony ekran" - to sygnał, że NFZ nie może w tym dniu potwierdzić uprawnień.

- Jeżeli pacjent wie, że ma prawo do świadczeń, powinien zostać przyjęty i nie może być odesłany tylko dlatego, że NFZ nie potwierdził jego uprawnień. W takim przypadku pacjent może przedstawić dokument potwierdzający jego uprawnienia - powiedziała rzeczniczka.

Rodzice muszą ubezpieczyć studenta
Jak dodała, jeżeli w systemie eWUŚ pojawi się "czerwony ekran", pacjent powinien wyjaśnić kwestię prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego u swojego płatnika składek - pracodawcy w przypadku osób zatrudnionych lub w ZUS albo KRUS, gdy jest emerytem lub rencistą.

- Gdy "czerwony ekran" dotyczy członka rodziny osoby ubezpieczonej, powinna ona upewnić się, czy została zgłoszona do ubezpieczenia przez głównego ubezpieczonego. Taka sytuacja dotyczyć może np. studenta, który pracował w wakacje i nie został ponownie zgłoszony do ubezpieczenia przez swojego rodzica - podkreśliła Malcher-Nowak.

Mieszkańcy będą mogli sprawdzić status ubezpieczenia zdrowotnego także 10 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze, dzień później w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie, 13 grudnia w Poliklinice MSWiA w Zielonej Górze oraz 14 grudnia w zielonogórskim Urzędzie Miasta.

W województwie świętokrzyskim loginy do eWUŚ ma już około 80 proc. placówek medycznych regionu Od początku października w regionie swoje prawo do bezpłatnego leczenia sprawdziło ponad 120 tys. osób. Przy okazji testowania systemu NFZ stwierdził, że są grupy pacjentów, którzy nie mają ubezpieczenia i nie wiedzą o tym.

 • hauuu
  nic nie dało się ustalić znowu ściema język zrozumiały dla urzędasów

  ~mops, 2014-01-16

 • eWUŚ w domu
  można mieć kontakt elektroniczny w ZUS-e przez PUE nie wychodząc z domu -czy ubezpieczony będzie mógł sprawdzić w eWUŚ swoją kartotekę-czy przypadkiem ktoś sobie mnie wirtualnie leczy a kasę sobie za to bierze w realu.89  ~pikuś pan, 2013-01-01

 • pesel i dowód osobisty
  znowu ktoś tęskni do 2 dokumentów.

  ~Zgred, 2012-12-28

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH