Środa, 3 września 2014 

gazeta.pl, RR/Rynek Zdrowia | 11-09-2012 16:06

Wielkopolska: geriatrzy zastąpią psychiatrów? Psychiatria

Co trzeci lekarz w Wojewódzkim Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Gnieźnie jest w wieku emerytalnym. Najstarszy ma 80 lat. Starych lekarzy nie ma kto zastąpić. Tymczasowo zastąpią ich więc... geriatrzy.

Szpital w Gnieźnie zatrudnia ok. 80 lekarzy. Co trzeci z nich jest w wieku emerytalnym lub okołoemerytalnym. Nowych nie przybywa. Gazeta Wyborcza donosi, że prof. Janusz Rybakowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii prosi Fundusz - by w przypadku Gniezna - zrobił wyjątek i zniósł zapis, który mówi że w szpitalu psychiatrycznym muszą dyżurować jedynie psychiatrzy. Proponuje, by z powodu kłopotów kadrowych na części oddziałów mogli pracować geriatrzy.

Jednakże z geriatrami, podobnie jak z psychiatrami, też jest kłopot. Obecnie mamy w Polsce zaledwie 34 oddziały geriatryczne, 307 poradni geriatrycznych i 728 łózek geriatrycznych. To w porównaniu z potrzebami zaledwie kropla w morzu.

- Niestety, pod względem liczby geriatrów, a także poziomu finansowania świadczeń w tej dziedzinie nadal odstajemy od wielu krajów europejskich - stwierdził dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywał się w maju br. w Katowicach.

Dokładnie te same problemy trapią psychiatrię. Np. w Wielkopolsce powinno pracować 300 psychiatrów, a jest ich raptem 150.

Prof. Rybakowski wyjaśnia, że psychiatria nie nęci. Od kilu lat do kliniki uniwersyteckiej zgłasza się mniej chętnych niż jest miejsc rezydenckich. Młodzi lekarze wolą bardziej intratne specjalizacje. Zawód psychiatry jest trudny i nie tak dochodowy jak np. chirurgia, radiologia czy anestezjologia.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Prof. Gałecki: jest realna szansa, że poprawi się sytuacja w polskiej psychiatrii

Psychiatria jest podstawową dziedziną medycyny z długą historią. Nowoczesne szpitale powstawały na terenie Polski w pierwszej połowie XX-wieku i do dziś w większości mieszczą się w tych samych budynkach - przypomina w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. - Modernizacja infrastruktury nie nadąża za zmianami w podejściu do problemów zdrowia psychicznego.

POLECAMY W SERWISACH