FINANSE SZPITALI

Widać pozytywne tendencje

Analizując sytuację finansową publicznej służby zdrowia w 2010 roku zauważalny jest niewielki wzrost zadłużenia w porównaniu do poprzedniego roku. Na koniec 2010 roku zadłużenie SP ZOZ-ów wyniosło 9,6 mld zł i przekroczyło o 8,4 mln zł wartość zadłużenia z 2009 roku.

Multimedia

Tabela

0,17 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint

Wykres 1

0,13 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint

Wykres 2

0,12 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint

Niewątpliwie pozytywną tendencję można zaobserwować w kształtowaniu się zobowiązań wymagalnych. Na koniec 2010 roku wyniosły one 2,2 mld zł, co stanowiło 97,37% wartości zobowiązań wymagalnych wygenerowanych w roku 2009. Świadczyć to może o tym, że szpitale poszukują długoterminowych rozwiązań dla swoich zobowiązań. Sytuacja najbardziej zadłużonych województw wygląda następująco (dane w mln zł):

• Mazowieckie 2009/2010 – 1505,6/1600,8; wzrost o 6,3% zadłużenia ogółem, przy wzroście zadłużenia wymagalnego o niecałe 16%
• Śląskie 2009/2010 – 1087/1121,3 wzrost o 3,2% zadłużenia ogółem, przy spadku zadłużenia wymagalnego o niecałe 4%
• Dolnośląskie 2009/2010 – 904,2/818,3 spadek o 9,5% zadłużenia ogółem, przy spadku zadłużenia wymagalnego o 35%.

2010 rok okazał się rekordowym pod względem potrzeb finansowych szpitali publicznych. Według danych zebranych przez Electusa placówki te potrzebowały aż 1,1 mld złotych. To ponad 350% więcej niż w 2009 r., kiedy zapotrzebowanie wyniosło zaledwie 241 mln złotych. Największe potrzeby finansowe zakomunikowano we wrześniu i w październiku, łącznie na ponad 0,5 mld złotych.

Apetyt szpitali na środki finansowe rośnie, gdyż lecznice stawiają przed sobą nowe, coraz bardziej ambitne zadania inwestycyjne. Rośnie również koszt obsługi zadłużenia.

Najwyższe zapotrzebowanie w 2010 r. zgłosiły szpitale z województwa mazowieckiego (ponad 320 mln zł). Największą dynamiką wykazały się natomiast jednostki z województwa opolskiego. Podczas, gdy dwa lata temu ich potrzeby finansowe były znikome (0,2 mln zł), w ubiegłym roku wzrosły do ponad 13 mln złotych.

Tylko jedno województwo potrzebowało w ubiegłym roku mniej niż w 2009. Zapotrzebowanie województwa pomorskiego zmalało z 30,1 mln zł zarejestrowanych w 2009 roku do nieco ponad 20 mln złotych. Większość z przekazanych przez Electusa środków została spożytkowana na spłatę zobowiązań wymagalnych.

Analizując zapotrzebowanie szpitali na środki finansowe warto uwzględnić rolę samorządów, które w przyszłości mogą przejąć ewentualne zobowiązania SPZOZ-ów. Również i one w takiej sytuacji będą prawdopodobnie poszukiwały skutecznego wsparcia finansowego, które zapewni im płynność realizowanych inwestycji oraz zadań związanych ze służbą zdrowia.

Zestawienia – przedstawione w załączonych do tekstu wykresach oraz tabeli – pokazują, że wzrost zadłużenia ogółem nie zawsze wiąże się z pogłębianiem wymagalnego zobowiązań wymagalnych. Electus przeprowadza restrukturyzację długu, oferując możliwość zamiany zobowiązań wymagalnych na niewymagalne oraz na zaplanowanie ich spłaty w taki sposób, aby harmonogram swobodnie wpisał się w przyszłe przepływy finansowe szpitali. To, jak i inne rozwiązania ukierunkowane są na świadome zarządzanie zobowiązaniami, nawet w sytuacji niedoszacowania poziomu cen za świadczenia oferowane przez szpitale.

Wioleta Błochowiak
Wiceprezes Zarządu Electus SA

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH