Walka postu z karnawałem
W ocenie eksperta przyszłość ma przynieść dla szpitali polaryzację - po jednej stronie będą instytuty, szpitale kliniczne, szpitale wojewódzkie i subregionalne szpitale powiatowe, dla których tworzone będą kolejne preferencje dla ich funkcjonowania. Na drugim biegunie, jak przekonywał Wójcik, znajdą się placówki lokalne, szczególnie w zakresie oddziałów wewnętrznych, rehabilitacji, zakładów opiekuńczych, spełniające rolę uzupełniającą w powiązaniu z POZ i AOS. Trzecim elementem będą szpitale komercyjne, które przetrwają, wypełniając luki wynikające z niedofinansowania systemu publicznego.
- Im trudniejsza będzie sytuacja w systemie publicznym, tym łatwiej będzie podmiotom prywatnym. Nie przewiduję, żeby w Polsce w najbliższych latach weszły w życie dobrowolne ubezpieczenia czy współpłacenie. Będzie to w dalszym ciągu „walka postu z karnawałem”. Jeśli przez ostatnie 20 lat nie udało się nam w zakresie funkcjonowania szpitali podjąć zdecydowanych kroków, to nie znajduję żadnego uzasadnienia, aby w ciągu najbliższych 20 lat coś w tym zakresie się radykalnie zmieniło - podsumował Marek Wójcik.
- Wiem, że są osoby, które uważają, że szpitale prywatne nie powinny korzystać ze środków publicznych. Ten problem mogłoby mogłoby rozwiązać wprowadzenie powszechnych dodatkowych ubezpieczeń - mówił Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.
Wskazywał zarazem, że szpitale prywatne nie są duże, dlatego problem redukcji łóżek ich generalnie nie dotyczy lub jest mało znaczący. Podkreślał, że prywatnym szpitalom bardzo zależy na tym, żeby znalazły się dodatkowe środki szczególnie na procedury, które mogą być realizowane planowo w szpitalach jednodniowych.
- Obok jakości leczenia, o której bardzo dużo mówimy, warto podkreślić rolę innowacji w medycynie. Nie boimy się w szpitalach prywatnych operować trudnych przypadków, nie boimy się też akredytacji. W systemie powinny znaleźć się dodatkowe środki finansowe dla dobrych szpitali. Potrzebna jest także zmiana algorytmu podziału pieniędzy na województwa. Należy go dostosować do realnych potrzeb - dodał wiceprezydent Pracodawców RP.
Potrzeba aż 100 miliardów?
Jak mówił Piotr Nowicki, p.o. dyrektora Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, pełnomocnik rektora WUM ds. restrukturyzacji podmiotów leczniczych, przyszłość placówek szpitalnych w Polsce jest mglista.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 12:33 NFZ: projekt zarządzenia dot. leczenia szpitalnego oraz świadczeń wysokospecjalistycznych
- 12:12 Eksperci: strony nt. zdrowia psychicznego przekazują dane użytkowników bez ich zgody
- 11:51 ITS: tworzenie na drogach tzw. korytarzy życia zwiększa szanse przeżycia nawet o 40 proc.
- 11:30 TVN24: Karczewski zarobił ponad 400 tys. zł za dyżury w szpitalu. Był na bezpłatnym urlopie
- 11:21 Limanowa: bezpłatne badania w kierunku raka gruczołu krokowego
- 11:00 Busko-Zdrój: szpital z nowoczesnym RTG i USG
- 10:39 Łomża: dyrektor Szpitala Wojewódzkiego rezygnuje ze stanowiska
- 1 Silnie trujący związek chemiczny w lekach na cukrzycę. MZ: pacjenci nie powinni ich odstawiać
- 2 W szpitalach gorączkowo liczą, ile trzeba wydać na podwyżkę płacy minimalnej
- 3 Sekretne nagrywanie lekarza jest ryzykowne i odwraca uwagę od leczenia
- 4 Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej
- 5 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 6 Nadzór nad Państwową Inspekcją Sanitarną sprawniejszy i bardziej kompleksowy
- 7 Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych